Müslüm Baba İngiliz gazetelerinde!

Müslüm Baba İngiliz gazetelerinde!
Müslüm Baba İngiliz gazetelerinde!
İngiltere'nin önde gelen gazetesi Daily Telegraph, sayfalarında Müslüm Gürses ile ilgili geniş bir yazıya yer verdi.

İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi 3 Mart tarihinde hayatını kaybeden arabesk müziğin 'baba'sı Müslüm Gürses ile ilgili bir yazıya yer verdi.

BBC Türkçe'de derlenen habere göre, gazete yazıya 59 yaşında ölen sanatçının, konserlerinde kendilerini jiletle kesen ve çoğunluğu genç ve kırsal bölgelerden olan hayranları tarafından Müslüm Baba olarak bilindiğini aktararak başlıyor.

Gürses'in, Atatürk sonrası ülkede, resmi yönelimin Batıya doğru olduğu bir ortamda Doğulu müzik geleneklerinden beslendiği ve bunun sonucunda 1981-82 yılları arasında radyolardan yasaklandığı da belirtiliyor.

Gazete, hayranlarının kendilerini jiletle kesmelerini ise caz piyanisti Ayşe Tütüncü'nün ağzından anlatıyor: "Eğer çok duygusalsanız, vücudunuza bir şey yapmak istersiniz. Şiiler de bunu yapıyor. Zincirlerle kendilerini döverek "Biz birlikteyiz. Ben Allah’la yekim" demek istiyorlar. Gürses'in hayranları ise, "Müslüm Baba benim acımı sahneden aktarıyor. Ben de kendimi keserek ona veriyorum."

Gazete, Gürses'in 1953 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Müslüm Akbaş olarak doğduğunu, ilk single'ının ise 1968 yılında yayınlandığını da hatırlatıyor.