Müslüman hattattan Papa'ya el yazması İncil

Müslüman hattattan Papa'ya el yazması İncil
Müslüman hattattan Papa'ya el yazması İncil

Beytüllahim?de yaşayan Ebu Sayme, hat becerisini mülteci kampında duvarlara İsrail karşıtı sloganlar yazarak geliştirmiş. FOTOĞRAF: AP

BEYTÜLLAHİM - Filistin’in Beytüllahim kasabasında yaşayan Müslüman hattat Yaser Ebu Sayme, kasabayı ziyaret edecek Papa 16. Benediktus’a verilmek üzere, kendi elleriyle hediye hazırlıyor. Ebu Sayme’nin, Hıristiyan Belediye Başkanı Victor Batarse’nin siparişi üzerine hazırladığı hediye, el yazısıyla Arapça yazılmış bir Luka İncili.
Arapça hatla yazılmış Luka İncili, Papa’ya 13 Mayısta Beytüllahim’i ziyaret ettiğinde sunulacak. Daha önce hiç İncil okumamış olan Ebu Sayme, işe başlayınca iki din arasındaki ortaklıkların farkına vardığını anlatıyor.  Ebu Sayme, Luka İncilini neredeyse bitirmiş durumda. Tamamlandığında poster boyutunda 65 sayfadan oluşacak İncil’de, İsa’nın hayatını anlatan renkli resimler de olacak. Eğitimini Bağdat’ta alan Ebu Sayme, Beytüllahim’de İsa’nın doğum yeri Milad Kilisesi’nden birkaç yüz metre uzakta bir dükkânda çalışıyor.
Ebu Sayme, 2007’de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a el yazması bir Kur’an-ı Kerim hediye ederek dikkati çekmişti. Yerel bir üniversitede hat dersleri veren Ebu Sayme, mahkemelerde, özellikle sahte belge davalarında el yazısı uzmanı olarak da çalışıyor. Ürdün’deki bir Filistin mülteci kampında doğup büyüyen Ebu Sayme, kariyerine İsrail işgaline karşı duvarlara slogan yazarak ve şekiller çizerek başlamış. (aa)