Mutluluk hayaline ne olacak?

Mutluluk hayaline ne olacak?
Mutluluk hayaline ne olacak?
Uzmanlardan şaşırtıcı öğüt: Mutlu olmak için hayal kurma, anı yaşa, bol bol da seks yap...

ABD’li araştırmacılar mutluluğun sırrının anı yaşamaktan geçtiğini, özellikle bol seks yapanların daha mutlu olduklarını söylüyor. Ruh sağlığı üzerine yapılan bu kapsamlı araştırmaya göre insanlar, zamanlarının yaklaşık yarısını (yüzde 46.7) başka şeyler düşünerek ve hayal kurarak geçiriyor ve bu da devamlı mutsuz olmalarına sebep oluyor.
Harvard Üniversitesi’nden psikologlar, 2 bin 250 gönüllü deneğin günlük faaliyetlerini, duygu ve düşüncelerini kaydetmelerini istedi. Denekler, herhangi bir işle uğraşırken aslında ne düşündüklerini ya da kendilerini en çok neyin mutlu ettiğini de kaydetti. Araştırma için iPhone cep telefonlara yüklenen bir uygulama kullanıldı. 

Sonuçlar şaşırtıcı
Katılımcılar gün içinde bu uygulama üstünden gelen soruları yanıtladı, yaptıkları işlerine kadar mutlu ya da mutsuz olduklarını not etti. Katılımcılar arasında anket sorularına sevişirken bile yanıt verenler oldu. Uzmanlar, anket sonucunda insanların en çok sevişirken, spor yaparken ya da bir sohbet içindeyken mutlu olduklarını, en az da işyerinde, dinlenirken ya da evde bilgisayar kullanırken mutsuz olduklarını belirledi.
Araştırma ekibi, hatıralarını anımsayan, geleceği fazla düşünen ya da gün içinde hayallere dalan kişilerin, keyif veren şeyleri düşünseler bile daha mutsuz oldukları sonucuna vardı.
Araştırmaya göre insanlar dikkatlerinin yüzde 90’ını verdikleri seks faaliyeti dışında, en dikkat gerektiren işlerde dahi, zamanlarının yüzde 30’unda başka konulara odaklandıklarını itiraf etti.
iPhone uygulaması üzerinden mutluluk araştırmasına katılanların sayısının 5 bini geçtiğini söyleyen Harvard Üniversitesi uzmanları, internetten dünyanın farklı yerlerinden de katılım olmasını umuyor. ( bbc )


  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Cunda

  ,

  spor