'Mutluysan en güzeli sensin'

'Mutluysan en güzeli sensin'
'Mutluysan en güzeli sensin'
Arap ve Kuzey Afrika ezgilerine elektrik veren kadın Natacha Atlas, bu akşam Ghetto'da. Bu vesileyle bir mail attım kendisine, cevap vermiş sağolsun...
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

Sesini ilk kez bir kına gecesinde duymuştum. Etkileyiciydi. Buz gibi dükkanda şifon gömlekleriyle titreyen teyzelerin arasında montumla oturmuş, kıvrılan kalçaların sıvalı duvarlarda büyüyen gölgeleri arasında o sesle büyülenmiştim. “Kim bu çalan?” diye sorup Almancı Meliha Abla’ya, peçeteye yazdırıvermiştim. Geçen kış Türkiye ’de sahneye montuyla çıktığını duyunca da aramızda bir ‘elektriklenme oldu’. Seviyordum, bayılmaya başladım. “Elbisemi göstereyim” hevesi bile yok. Yıldıztilbevari. Ortadoğu ’nun gülü hep laf. Bir yere ait olması gerekmeyen şarkılar yapıyor Natacha Atlas. Soyadıyla müsemma. Kökler, damarlar başka başka yerlerde. Yarın akşam Ghetto’da konser verecek olan Atlas’a bu vesileyle bir mail attım. Cevap vermiş sağolsun.
Wikipedia’ya göre ‘Belçikalı’sınız. Ama biliyoruz ki mesele bundan fazla...
 
Evet, biraz karmaşık. Ailemin kökleri Mısır’a dayanıyor ama yurtdışında doğmuş pek çok Mısırlı gibi benim kökler de karışık. Ayrıca Fas ve Yunan damarım da var ama esas olarak beni ben yapan yer İngiltere ve Mısır. Bir de Wikipedia pek güvenilir bir kaynak değil.
Bu soruyu şundan sordum. Siz olsanız, müziğiniz Belçikalı değil…
Müziğe başladığımda ezgilerim elektro/arap/hiphop yoğunlukluydu. Son yıllarda akustik caza yöneldim. Bunda oda orkestralarıyla çalışmamın etkisi büyük.
İki sene evvel Mısır’a gittiniz, orada vakit geçirdiniz... Ortadoğu’da olanlar hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.
 
Demokrasi sadece Ortadoğu’nun değil tüm dünyanın derdi. Demokrasi dediğimiz şey bir anlamda zaten şirketlerle hükümetlerin işbirliği değil mi? Yolsuzluk doğu toplumlarında neyse batıda da o. Ama batı, sanırım, daha sofistike yöntemlerle bunu gizlemeyi başarıyor. Batı demokrasinin çözmeye yetemediği sorunlarla boğuşuyor. Elbette bunu özümseyene dek Ortadoğu’nun da dertleri olacak.
Müziğinizde enstrüman çeşitliği önemli ama sesiniz hep en önemli enstrüman gibi tınlıyor. Ne dersiniz?
 
Açıkçası, şarkı neyi gerektiriyorsa o ön plana çıkıyor diye düşünüyorum.
Daha evvel de Türkiye’ye gelmiştiniz. Buralı şarkıları dinler misiniz? İstanbul ’u da Türk müzisyenlerle çalışmayı da seviyorum. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki çok yetenekliler ve batı müziğini anlamakla birlikte doğu müziğindeki ölçüleri ve tekniği çok iyi biliyor ve icra ediyorlar. Bu konserde de üç Türk müzisyen bana eşlik edecek.
Çok güzelsiniz. Bir formül, bir reçete var mı?
 
Ah, bu çok büyük bir iltifat. Bence güzellik için tek reçete mutluluk. Mutluysan senden güzeli yok. Bir de sanırım keki pastayı unutmak. Ama mutluysan keke pastaya da ihtiyacın kalmıyor.