Müzikte sanal sahtecilik yalan

Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) geçen hafta gündeme gelen video sitesi Youtube’daki ‘tıklama’ skandalıyla ilgili dün basın toplantısı düzenledi. Tıklama sayılarıyla ilgili sahtecilik haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen MÜYAP Başkan Yardımcısı Bülent Seyhan, “ Yolsuzluk haberlerini biz de internetten öğrendik. Hemen araştırmalarımızı yaptık. Araştırmalarımız sonucunda Youtube’a bildirdiğimiz MÜYAP’ın Youtube kanalı MÜYAP Channel’dan ayrılmak isteyen 24 şirketin kliplerinin kanalımızdan çıkarılması sonucu tıklama sayılarında bir azalma gerçekleşti. Bir sahtecilik söz konusu değil. Zaten ayrılan şirketlerin tıklama sayısının toplamı bizim sayımızın yüzde 10’una tekabül ediyor” dedi.
Youtube üzerinden yayımlanan kliplerden şirketlerin gelir elde edebildiğini ve bu sebeple kendi Youtube kanallarını kurmak istediklerini belirten Bülent Seyhan, kendilerinden ayrılmak isteyen 24 şirkete ait videoların 27 Temmuz’dan itibaren yavaş yavaş silinmeye başladığını vurguladı ve “Başka şirketler de kendi kanallarını açabilirler. Buna benzer iniş çıkışlar yine yaşanabilir. Bunu sahtekârlık olarak adlandırmak doğru değil” diye konuştu.
Tıklama sayılarındaki problemin geçen aylarda patlak veren Twitter ’da parayla takipçi satın alma skandalına benzemediğini belirten Seyhan, “Böyle bir şey olsa seve seve ortaya çıkarırız. Bizi üzen şey bu konuda yanlış bir gazetecilik yapılması. Haberleri kimlerin yaptığı da belli. Yakın zamanda dava açacağız” dedi.