Müzisyenlerden sahte dolar tepkisi

Müzisyenlerden sahte dolar tepkisi
Müzisyenlerden sahte dolar tepkisi
Düğünlerdeki eğlencelerin vazgeçilmezleri olan müzisyenler, sahnede oynayanların üzerine sahte dolar atılmasından yakınıyor.

Düğünlerde davetlilerin eğlenmesini sağlayan müzisyenler, sahnede oynayanların üzerine sahte dolar atılmasından yakınıyor. Adana ’da bir düğün salonunda 13 yıldır müzisyenlik yapan Ercan Yavuz, düğünlerde sahnede oynayanların üzerine para atılması geleneğinin sürdüğünü, bazı davetlilerin gösteriş amacıyla dolar atmayı tercih ettiğini söyledi. Düğünlerde atılan paraların kendilerinin gelir kaynağı olduğunu ifade eden Yavuz, matbaalarda basılan veya renkli fotokopiyle çoğaltılan 1 dolarlık sahte banknotların düğünlerde havaya atılmasının kendilerini sıkıntıya düşürdüğünü dile getirdi.

Sahte 1 dolarlık banknotların 100 tanesinin seyyar tezgahlarda veya internet sitelerinde 5-10 liradan satıldığını bildiren Yavuz, şunları söyledi: “Sahte dolarlar, düğün törenlerinde gösteriş amacıyla kullanılıyor. Bir düğünde kamerası, sandalyesi, ışıklandırması dahil 400 liraya görev yapıyoruz. Düğün töreninde davetlilerin attığı paralara güvenerek bu rakam karşılığı hizmet veriyoruz. Sahnede oynayanların üzerlerine atılan paralar bizim için önemli bir gelir kaynağı. Ancak atılan dolarlar sahte olunca hayal kırıklığı yaşıyoruz. Davetliler gösteriş yaparken bizleri de kandırmış oluyor.”

Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için farklı yollar denediklerini anlatan Yavuz, “Salona ‘Sahte dolar atmak yasaktır’ tabelası bile astık. Katılımcılar bu uyarıyı da dikkate almıyor. 100 tane, 500 tane sahte dolar atacaklarına 10 tane gerçek dolar atsınlar. Sahte dolar satanlar aslında bizim paramızı satıyor. Salonlarda gerçek 1 dolar da satıyoruz ama vatandaşlarımız 20 liraya 10 tane gerçek dolar almak yerine sahtesini tercih ediyor” diye konuştu.

Atılan sahte dolarlar yüzünden düğün salonlarında çalışan müzisyenlerin evlerine ekmek götüremeyecek duruma geldiğini ve Türkiye ’nin birçok ilindeki müzisyenlerin bu durumdan şikayetçi olduğunu anlatan Yavuz, düğünlerde bazen çuval dolusu dolar topladıklarını ancak tamamı sahte olduğu için dolarları yaktıklarını da sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Para

  ,

  ekmek

  ,

  hizmet