Nadide saray eserleri satışta

Nadide saray eserleri satışta
Nadide saray eserleri satışta

İpek mendilin üzerinde; Türk, Kürt, Arnavut, Boşnak ve Arap askerlerden oluşan Osmanlı askeri birliği tasvir ediliyor.

Osmanlı dönemine ait saray eserlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce eser, düzenlenecek müzayede ile satışa sunulacak. Eserler arasında, Yıldız Sarayı'nda kullanılan altın varaklı aynalar, ahşap oymalı İtalyan saray masası, yardım amaçlı hazırlanmış asker temalı ipek mendil ve Osmanlı saray geleneğine ait altın varaklı inci süslemeli seccadeler de bulunuyor.

Osmanlı ve Avrupa 'nın 18. yüzyıl sonu 19. yüzyıl başlarına ait vazo, tepsi, karaf, hat, gümüş, porselen, kristal ve çeşitli ev eşyaları, Çırağan Sarayı'nda yapılacak müzayedede antika severlerle buluşacak. Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi’nin düzenleyeceği üçüncü müzayede 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00-18.00 arası ünlü koleksiyonerlerin huzurunda gerçekleştirilecek. Benzerlerine az rastlanır eserlerin oluşturduğu koleksiyon arasında yer alan ve Osmanlı’nın son döneminde şehit aileleriyle gazilere yardım amacıyla satılan asker temalı ipek mendil, müzayedenin en çok ilgi görmesi beklenen eserleri arasında yer alıyor. Açılış fiyatı belirtilmeyen ipek mendilden elde edilecek gelirin yarısı, amacına uygun olarak yine şehit ailelerine aktarılacak.

Yıldız Sarayı’ndan çıkma altın varaklı bir çift saray aynası, 19 yy. başlarına ait olan İtalyan saray masası, Osmanlı saray geleneğini yansıtan altınla ve inciyle işlenmiş zifaf namazı için özel olarak hazırlanmış bir çift seccade, Hattat Hafız Abdülahad Vahdeti Bey’e ait 5’li hat koleksiyonu ve daha birçok eseri, müzayededen önce, 25 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’e kadar Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi’nde veya http://www.cukurcumamuzayede.com adresinde görmek mümkün.