Naile Akıncı anısına bir araya geldiler

Naile Akıncı anısına bir araya geldiler
Naile Akıncı anısına bir araya geldiler
Sevdiği sanatçılar resimler, heykeller ve seramiklerle aramızdan ayrılışının birinci yılında Türk resminin büyük ustalarından Naile Akıncı'yı anıyor...

Tam bir yıl önce 91 yaşında aramızdan ayrılan, özgün dili ve renk anlayışıyla Türk resminin en büyük ustalarından biri olan Naile Akıncı bir karma sergiyle anılıyor. Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde açılan sergide sanatçının yaşamı boyunca takip ettiği sanatçıların eserleri yer alıyor.
2013’te 75’inci sanat yılını kutlayan, 2014’te kaybettiğimiz Naile Akıncı anısına düzenlenen bu sergide, sanatçının hayattayken takip ettiği, beğendiği sanatçıların resimleri, heykelleri ve seramikleri yer alıyor. Yapıtlar, davet edilen sanatçıların  bu sergi için özel seçimleri veya yeni üretimleri.

Naile Akıncı’nın oğlu Cengiz Akıncı, “Kuşkusuz Cumhuriyet ile yaşıt bir sanatçının uzun soluklu sanat üretimi içinde izlemekten zevk aldığı ve hayranlık duyduğu farklı kuşaklardan pek çok sanatçı oldu. Belki de ilk kez Naile Akıncı resimleriyle bir aradalar. Bu pencereden bakıldığında Kızıltoprak Sanat Galerisi'nin düzenlediği sergi Naile Akıncı'nın bakışlarının dokunduğu eserleri görmemiz açısından son derce önemli. Bir sanatçının ardından, onun gözlerinin izini sürebilmek, biraz da onunla söyleşmek gibi” diyor.
Sergide yer alan sanatçıların yapıtları ve usta sanatçı hakkındaki düşünceleri, anıları ve birlikte oldukları fotoğrafların yer aldığı katalog da en az sergi kadar değerli. Sergiye gidip bu arşiv niteliğindeki kitapçıktan da edinmekte yarar var...
Sergide Naile Akıncı, Muhsin Kut, Oktay Anılanmert, Türkan Sılay Rador, Beril Anılanmert, Ferit Özşen, Muzaffer Akyol, Haşim Nur Gürel, Dilek Işıksel, Demet Yersel, Aydın Ayan, Müfide Aksoy, Ayla Aksungur, Rahmi Aksungur, Ertuğ, Atlı, Ümit Öztürk, Mahir Güven, İrfan Okan, Mustafa Horasan, Mert Özgen ve Evren Karayel Gökkaya'nın işleri görülebilir.
Kızıltoprak Sanat Galerisi’ndeki Naile Akıncı’yı anma sergisi 11 Nisan'da başlayıp 5 Mayıs’ta sona eriyor. Sergi, Pazar- Pazartesi günleri dışında 12 00-19 00 saatleri arasında izlenebilir. 

 

 

 


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  sanat

  ,

  Pazar

  ,

  sergi

  ,

  Türkan