Namus cinayetleri The Independent'ta

LONDRA - Türkiye’deki namus cinayetleri, İngiliz The Independent gazetesine haber oldu. Gazetenin Batman mahreçli haberinde Türkiye’deki namus cinayetlerinin yasaların sıkılaşması sonucu azalmadığı ancak şekil değiştirdiği belirtildi.
Namus cinayeti olgusunu Batmanlı Elif’in yaşadığı bir olay üzerinden okuyucularına tanıtan gazete,  genç kızın kendisinden yaşca büyük bir adamla evlenmemek için evden kaçınca babasından gelen “Ya sen kendini öldüreceksin ya da ben seni öldürüp ömür boyu hapse düşeceğim” şeklindeki teklifi örnek gösterdi.
Türkiye’deki namus cinayetlerinin rekor seviyelere ulaştığını söyleyen gazete resmi verilere göre yılda 200 Türk kadınının namus cinayetine kurban gittiğine dikkat çekerek “Bu sayı ülkede bir yılda işlenen cinayetlerin yarısına tekabül ediyor” dedi. 

‘Kadın intiharları arttı’

Namus cinayetlerinin yerini namus intiharlarının almaya başlamasını 2005’te yapılan kanun değişikliklerine bağlayan gazetede “Yeni kanun namus cinayeti işleyenlere ömür boyu hapis cezası getirdi, bu da kadın intiharlarının sayısını arttırdı. Oysa daha önce, tahrik edildiğini savunan sanık daha az cezayla kurtulabiliyordu” ifadelerine yer verdi. (The Independent)