NASA su umuduyla Ay'ı bombaladı

NASA su umuduyla Ay'ı bombaladı
NASA su umuduyla Ay'ı bombaladı

79 milyon dolarlık LCROSS görevinin yetkilileri ?Ay üzerinde su bulunup bulunmadığını anlamak için çok erken. Bu biraz zaman alacak? diyor. FOTOĞRAF: REUTERS

NASA Ay'da su/buz varlığını tespit etmek için dün çarpışma deneyi yaptı. Sonuçlar için birkaç gün beklemek gerekiyor

WASHINGTON - Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’ı su bulmak için bombaladı. NASA, dün gezegenin güney kutbunu bir krateri su ve buz benzeri bir madde bulmak amacıyla roketle başarılı şekilde vurdu. ‘Lunar Crater Observation and Sensing Satellite’ (LCROSS) adlı uydusuna Cabeus kraterindeki çarpışmadan dört dakika kadar sonra, kameralarla donatılmış bir başka uzay aracı eşlik etti. Böylece çarpışmanın yarattığı etkilerin tüm dünyada görüntülenmesi hedefleniyordu. Ancak etrafa yayılan toz bulutu nedeniyle ilk patlama anı planlandığı gibi görüntü vermedi. Ekran toz toprakla kaplandı.
79 milyon dolarlık LCROSS görevinin araştırma yöneticisi Anthony Colaprete, “Ay üzerinde su bulunup bulunmadığını hemen anlamak için henüz çok erken. Bu biraz zaman alacak” açıklamasını yapıyor. Bu arada NASA, Twitter sayfasından, uzay araçlarının Ay’ı vurmaları sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Dünya’nın öte tarafında olması yüzünden mürettebatın çarpışmayı izleyemediğini duyurdu.

350 ton toz toprak yükseldi
Dün TSİ 14.31’de 2 bin 200 kg. ağırlığındaki roketle bir merminin iki katı bir hızla vurulan Ay yüzeyinden çarpışmanın etkisiyle 350 ton civarında toz toprak yükseldiği tahmin ediliyor. NASA araştırma ofisi yöneticisi Victoria Friedensen, Ay üzerindeki araştırmalarında her şeyin planlandığı gibi ilerlediğini söylüyor. (afp, aa)