Nazi gardiyanı sınır dışı edilmiyor

Nazi gardiyanı sınır dışı edilmiyor
Nazi gardiyanı sınır dışı edilmiyor

Ailesi, Demjanjuk?un tekerlekli sandalyede ve hasta olduğu halde sınır dışı edilmek için evden alınmasına isyan etmişti. FOTOĞRAF: AP

Nazi ölüm kamplarında gardiyanken binlerce kişinin katlinde sorumluluğu olduğu iddiasıyla yargılanan Demjanjuk, sınır dışı edilmedi ve serbest bırakıldı

CLEVELAND - Nazi ölüm kamplarında gardiyanlık yaptığı ve binlerce kişinin öldürülmesinde sorumluluğu bulunduğu iddiasıyla suçlanan 89 yaşındaki John Demjanjuk, ABD’den sınır dışı edilme işleminin durdurulmasından bir süre sonra serbest bırakıldı. Oğlu John Demjanjuk Jr., babasının sınır dışı kararının ertelenmesinden sonra götürüldüğü federal binada fazla kalmadığını belirtirken Cleveland’daki evine götürülüp götürülmediğini söylemedi.
John Demjanjuk, Almanya’nın Münih kenti savcılığı tarafından, bugün Polonya sınırları içindeki Sobibor ölüm kampında, 1943’te gardiyan olarak Yahudilerin öldürülmesinde suç ortaklığı yapmakla suçlanıyordu. Söz konusu kampta 870 bin Musevi öldürülmüştü.
Ukrayna asıllı Demjanjuk, üç ölüm kampında gardiyanlık yaptığı ve soykırımda sorumluluğu olduğu iddiasıyla suçlanmış, ABD’den iade edildiği İsrail’de mahkûm olmuş, ölüm cezası temyizde bozulmuştu.
ABD’ye dönen Demjanjuk hakkında, ölüm kamplarında gardiyanlık yaptığını yetkililerden gizlediği için dava açılmıştı. İddiaları reddeden Demjanjuk, kemik iliği bozukluğu, böbrek hastalığı, böbrek taşları, anemi, kireçlenme, gut, belkemiği bozukluğu hastalıkları olduğunu öne sürüp sınır dışı edilmeye karşı çıktı.
Demjanjuk’un 20 yaşındaki torunu Olivia Nishnic, dedesinin tekerlekli sandalyede ve hasta olduğu halde, sınır dışı edilmek için evden alınmasına dayanamadığını söylerken haham Marvin Hier, yaşı kaç ve sağlık durumu ne olursa olsun Demjanjuk’un adaletle karşı karşıya gelmesi gerektiği kanısındaydı. 

Dava sürdürülecek

Hier, olanların Demjanjuk’un ailesi için travmatik olduğunu kabul ettiğini ancak Demjanjuk’un 89 yaşında olması gerçeğinin, gaz odalarında öldürülen ve 89 yıl yaşamak isteyecek kurbanları aklından çıkarmasına yetmediğini söyledi. ABD Göçmen Bürosu, Demjanjuk’un bileğinde elektronik bir bileklikle eve dönmesine izin verdi ancak davayı sürdüreceklerini de açıkladı. (aa, afp)