'Nazi ikizleri' bir efsaneden ibaretmiş

'Nazi ikizleri' bir efsaneden ibaretmiş
'Nazi ikizleri' bir efsaneden ibaretmiş

?Ölüm meleği? lakaplı Dr. Mengele?nin saf ırk yaratma çabalarının Brezilya?da başarıya ulaştığı iddia edilmişti ancak yeni araştırma, bunun doğru olmadığını ortaya koydu.

WASHINGTON - Auschwitz’de yüz binlerce Yahudi üzerinde korkunç deneyler yapan ‘ölüm meleği’ lakaplı Dr. Josef Mengele, ari ırkı çoğaltma deneylerinde başarılı olmuş olabilir mi?
Arjantinli tarihçi Jorge Camarasa’nın iddialarına göre Mengele, mavi gözlü ve sarı saçlı saf ırk yaratmak için deneylerine Brezilya’nın Candido Godoi kasabasında devam etmiş, ölmeden önce de ‘saf ırk’ı yaratmayı başarmıştı. Candido Godoi’de çok sayıda mavi gözlü ve sarışın ikiz yaşıyor. Üstelik buradaki ikiz bebeklerin doğum oranı, dünya ortalamasının tam bin katı...
Fakat yeni bir araştırma ‘Nazi ikizleri’nin bir efsaneden ibaret olduğunu söylüyor. İkizlerin taşıdığı sarışın-mavi gözlü olma özelliklerinin altında büyük bir sır yatmıyor. Çünkü bu kasabanın sakinlerinin kökeni Alman göçmenlerden oluşuyor. Fakat ikizlerin doğma sıklığı hâlâ gizemini koruyor.
Camarasa, Nazi doktoru Mengele’nin deneylerini 60’larda Güney Amerika’da kaçakken burada sürdürdüğünü söylüyordu. Bölgede yaşayanlarla daha önce yapılan görüşmelerde de Dr. Mengele’nin orada olduğu ortaya çıkmıştı.
Çoğu ayrı yumurta ikizi olan Candido Godoi’li kardeşler Nazi bağlantısıyla anılmaktan hayli rahatsız. Bir üniversiteye, ikiz doğum hızıyla ilgili bir araştırma yapılması için talepte dahi bulunmuşlar. Rio Grande do Sul Üniversitesi’nde yapılan araştırma, şimdi bir belgesel haline getirildi. Araştırma sonuçlarına göre ilk ikiz doğumlarının kayıtları 1927’ye, yani Mengele’nin buraya ulaşmasından çok daha eskiye dayanıyor. Ve 1960’larda da ikiz doğumunda yeni bir artış gözlenmiyor. Üstelik artış, bugün de Mengele’nin çalışmaları sürmediği halde gözlenmeye devam ediyor. (Yaşam Servisi)