NBA'in kılık kıyafet talimatnamesi

NBA'in kılık kıyafet talimatnamesi
NBA'in kılık kıyafet talimatnamesi

Kobe Bryant en şık giyinen NBA yıldızlarından.

Basketbolcuların stil seçimleri NBA Başkanı David Stern'in ilk el attığı konulardan biri oldu
Haber: Kağan GÖKALP / Arşivi

İsviçreli yatırım bankası UBS, yayımladığı 43 sayfalık kılık-kıyafet talimatnamesinde kadın personelin iç çamaşırı renginden, erkeklerin tırnak uzunluğuna kadar bir dizi standart belirledi. Birçok şirket “dressing code” konusunda giderek daha hassas davranıyor. Yoğun baharat kokuları içeren veya içerdiği kimyasallar nedeniyle hassas bünyelerde alerjiye yol açan parfüm markaları bile yasaklanabiliyor.

Kılık-kıyafet konusunda en hassas kurum NBA . Uzun yıllardır NBA’in başında olan ve NBA’in marka değerini milyar dolarlara çıkaran David Stern’in en büyük devrimlerinden biri kıyafet alanında yaşandı.

NBA oyuncuları NBA yönetiminin “NBA player dress code” adı altında kıyafetle ilgili belirlediği standartlara uymak zorunda. Bu standartlardan bazıları şöyle:

Takım maç için bir yerden bir yere seyahat ederken oyuncuların kıyafeti “Business casual” olmalı. Takım elbise içerisine giyilebilecek kısa veya uzun kollu klasik gömlek tercih edilmeli, kumaş pantolon giyilmeli. Altına da takım elbiseye uygun ayakkabı giyilmeli. Spor ayakkabı, sandalet veya terlik kesinlikle yasak. Yedek olarak soyunan oyuncular ise saha kenarında beklerken mutlaka spor bir mont giymeli. Şort, t-shirt giymek; takı, madalya, kapalı ortamlarda güneş gözlüğü takmak kesinlikle yasak. Medyaya röportaj verirken, yedek beklerken veya tribünlerde maç izlerken şapka takmak veya başı herhangi bir şekilde kapatmak mümkün değil.

Kılık kıyafet ile ilgili bu uygulama ilk başlarda büyük bir dirençle karşılandı ancak zamanla NBA liginin profesyonellik anlayışına ve imajına pozitif bir katkı sağladığı mutlak.

Irkçı uygulama tartışması
Bir NBA yetkilisi “Oyuncularımızın imajının oyuncularımız kadar iyi olmadığını fark ettik ve böyle bir uygulama başlattık” derken bir oyuncu ise NBA’de oyuncuların önceden etnik kültürlerine göre giyindiğini ve artık böyle bir giyim çeşitliliğinin ortadan kalktığını belirtti.

Yine bir başka NBA yetkilisi, “Oyuncular rap’çılar ve hip-hop’çular gibi giyiniyordu, bunu değiştirmek gerekliydi çünkü NBA oyuncularını izleyenler rap’çıları dinleyenlerden çok farklı yapıda insanlar…

Siyah bir oyuncu ise “Bu ırkçı bir uygulama çünkü takı takanların büyük çoğunluğu siyah oyuncular” demişti.
“NBA’in kılık kıyafet talimatnamesine yöneltilen en anlamlı eleştiri ise şuydu: “Oyuncuların siyah, izleyicilerin ise beyazlardan oluştuğu bir ligden bahsediyoruz ve siyah oyuncuları beyazlar gibi giydirmeye çalışıyoruz. İşte bütün çelişki bu.”


  ETİKETLER:

  NBA

  ,

  spor

  ,

  Parfüm