Ne arkadaşı!

Ne arkadaşı!
Ne arkadaşı!
Jennifer Westfeldt imzalı romantik-komedi 'Mükemmel Plan', kırk yıllık arkadaşların arasına nifak tohumları ekilmesine vesile olabilir.
Haber: ŞENAY AYDEMİR / Arşivi

Tipik ilişki klişesidir: Kadın (ya da adam) birisinden hoşlanır ama öteki ilgilenmez. Âşık taraf açılır, diğeri “Sen çok iyi bir insansın” ile başlayan ve bir noktada “Ben seni arkadaş olarak çok seviyorum”a bağlanan cümleyi kurar.
Fakat görünen o ki, gitmesek de görmesek de New Yorklu, orta sınıf kadın hikâyeleri yeni bir sürece girmiş gibi görünüyor. Orta yaşa doğru hızla ilerleyen ve ‘ aile / çocuk ’ trenini yakalamak isteyen erkeklerin de devreye girmesiyle ‘büyük aşk’ arayışları yerini ‘ideal eş/baba’lara bırakıyor. Ve şöyle bir söylem üretiyor: Uzağa bakmanıza gerek yok, en iyi arkadaşınız, ideal eşiniz olabilir!
Bu hafta vizyona giren ‘Mükemmel Plan/ Friends with Kids’ de böylesi yapımlardan. ‘24’ ve ‘Grey’s Anatomy’nin de aralarında bulunduğu televizyon dizilerinde boy gösterdikten sonra kamera arkasına geçmeye karar veren Jennifer Westfeldt’in yönetip Adam Scott ile başrolünü paylaştığı filmin kahramanları Jason ve Julie çok uzun yıllardır iki iyi dosttur. Evlenen arkadaşlarının çocuk sahibi olduktan sonra yaşadıklarını gördükçe ikisine de mesafeli duruyorlar. Ancak biyolojik saat sıkıştırınca Jason ve Julie ‘soğukkanlı’ bir anlaşma yaparlar: Birlikte çocuk yapacaklar ama evlenmeyeceklerdir. Böylece hem evliliğin rutinine kapılmayacaklar hem de birbirlerine karşı ‘duygusal’ hisleri olmadığı için başkalarıyla birlikte olma konusunda rahat olacaklardır. Tabii ki işler planlandığı gibi gitmez.
‘Mükemmel Plan’ son yıllarda sayıları giderek artan “Birbirimizi çok iyi tanıyoruz, o zaman neden olmasın” filmlerinden. ‘Sevgililer Günü’, ‘Aşk Gibi Bir Şey’, ‘En İyi Arkadaşım Evleniyor’ ve ‘Hayatım Yalan’ bir çırpıda sayabileceğimiz benzer hikâyeli yapımlardan. Görünen o ki, Hollywood, Amerika’da hiç de azımsanmayacak bir tüketici kitlesi olan 30-40’lı yaşlardaki bekârları hedeflerken yürek burkan aşk hikâyelerinin işe yaramayacağını düşünüyor. Öte yandan ‘Mükemmel Plan’ın romantik-komedi’nin hakkını verdiğini söyleyebilir miyiz? Çok zor. Sonuçta elimizdeki şablon belli: İlişki başlar, sorun çıkar, taraflar acı çeker ve yeniden birleşilir. Filmin işleyen tek tarafı bu şablona sadık kalması. Ama ‘romantik’ ve ‘komedi’ yanlarının parlak buluşlarla işlendiğini söylemek çok zor.
Toparlarsak Scott ve Westfeldt ikilisi dışında ‘Mad Man’dan tanıdık Jon Hamm ve Megan Fox’un varlığı filmi biraz çekici kılsa da ‘Mükemmel Plan’ pek işlemiyor. Filme bir ana fikir arıyorsak, basın gösteriminden sonra yapılan espri durumu kurtarabilir: “Herkes kırk yıllık arkadaşlarına ‘acaba...’ diyerek bakacak!”