Ne kadar kilo, o kadar ücret

Ne kadar kilo, o kadar ücret
Ne kadar kilo, o kadar ücret
Samoa Havayolları, bir ilke imza atarak bilet fiyatlarını yolcu ağırlığına göre belirlemeye başladı. Artık kilolu yolcular biletlerini daha yüksek bir ücretle satın alacak.

Avustralya 'nın kuzeyinde yer alan küçük ada devleti Samoa'nın en büyük havayolu firması Samoa Havayolları (Samoa Air) bugünden itibaren bilet fiyatlarını yolcuların ağırlıklarına göre belirlemeye başladı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Chris Langton uygulamanın "en adil seyahat biçimi" olduğunu savunurken, uygulama kapsamında, yolcular gidecekleri yolun uzunluğuna bağlı olarak kilo başına ücret ödüyor. Uygulamanın diğer havayolu şirketleri için emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

Bilet fiyatları kilo başına 4.16 dolara kadar çıkıyor
BBC Türkçe'nin haberine göre Langton, "Havayolu şirketleri için önemli olan koltuktan ziyade ağırlıktır. Küçük uçaklarda, daha kilolu yolcuları tolere etmek daha zor." dedi. Bazı yolcuların yanlarında oturan kilolu müşterilerin parasını da ödediğini düşündüğünü söyleyen Chris Langton, çocuklu ailelerin biletlerinin daha ucuza geleceğini belirtti.

Şirketin kilo başına ücretleri uzaklığa bağlı olarak bir dolarla 4.16 dolar arasında değişiyor. Yolcular bagajları için de ağırlıklarına göre ücret ediyor. Şirketin internet sitesinde de bilet fiyatları, yolcu ağırlığına göre hesaplanıyor.

Bu arada Samoa dünyada obezite oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri.