Ne yersen ye, düşmüyor!

Diyet ve spor, kolesterol düşürmüyor, ilaç tedavisi şart!
İngiltere ve İskoçya'nın önemli kalp hekimlerinden Dr. Adrian Brady, spor ve diyetin kolesterol seviyesine olumlu etkisinin sınırlı kaldığını öne sürdü.

LONDRA - Diyet ve spor, kolesterol düşürmüyor, ilaç tedavisi şart!
İngiltere ve İskoçya'nın önemli kalp hekimlerinden Dr. Adrian Brady, spor ve diyetin kolesterol seviyesine olumlu etkisinin sınırlı kaldığını öne sürdü.
Yapılan araştırmaların, yaşam biçimindeki olumlu değişikliklerin kolesterol seviyesinde büyük değişiklik yaratmadığını gösterdiğini savunan Dr. Brady, ilaç tedavisinin bile yetersiz kaldığı hallerin olduğunu belirtti.
Kolesterolü düşüren ilaçların daha planlı ve daha etkili biçimde kullanılması gerektiğini belirten Brady, "Spor ve diyet tabii ki önemli, ama bunlar kolesterol seviyesinde çok önemli bir değişiklik yaratmıyor. Bol bol spor yapmanın kolesterol seviyesini indireceği yolundaki inanışın çok da doğru olmadığını söylemek mümkün. Spor tabii ki kolesterol seviyesini biraz düşürüyor, ama bu yüzde 8-10 civarında oluyor" dedi.
Kolesterolün karaciğer tarafından üretildiğini ve doğumla birlikte gelen bir sağlık durumu olduğunu kaydeden Brady, tedavisi için de uygun ilaç ve dozun seçilmesinin önemine dikkat çekti.
80 bin kişi incelendi
Brady, bu konuda 80 bin kalp hastası üzerinde yaptığı araştırmada, bu hastaların 14 bin 500'ünün 'statins' adlı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığını, ancak bunların yüzde 25 ile 50'si arasında bulunan bir kesiminin fayda görmediğini kaydetti. Dr. Brady, tedavi gören hastaların yüzde 48'inin kolesterol seviyelerinin yüzde 25 düşürüldüğünü açıkladı.
Yüzde 57 oranındaki hastanın da tedavilerinin ileri safhasında yüzde 25'lik düşüş hedefini yakaladıklarını belirten Brady, hastaların yüzde 23'ünde hiçbir değişiklik görülmediğini söyledi.