Neandertal usulü zeytinyağlı ıspanak

Neandertal usulü zeytinyağlı ıspanak
Neandertal usulü zeytinyağlı ıspanak

Neandertallerin dişleri arasında fosilleşmiş bitki kalıntıları tespit edildi.

Etobur olduğu düşünülen Neandertaller, yemek pişirip bitki de yiyormuş

ABD , George Washington Üniversitesi uzmanlarının çalışmasında 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü Neandertallerin dişleri arasında pişmiş bitki kalıntıları tespit edildi. Bu, Neandertallerin şimdiye dek düşünülenin aksine sadece et yemedikleri sonucuna varılan ilk çalışma oldu. Kemikleri üzerinde yapılan kimyasal tahliller, Neandertallerin çok az bitki yediğini ya da hiç yemediğini gösteriyordu. Ancak dünyanın dört yanından alınan kalıntılar üstünde yapılan yeni araştırmada, kimyasal tahlillerle çelişen kanıtlar bulundu.
Uzmanlar dişler arasında, bazıları pişirilmiş olan fosilleşmiş bitki kalıntıları tespit etti. Neandertallerin yaşam alanları ve ocaklarında daha önce polen tanecikleri bulunmuştu. Ancak ilk kez, türün bitkileri yediğini de gösteren doğrudan bir kanıt bulundu. Ekipten Prof. Alison Brooks, “Polen taneciklerini yiyorlar mıydı bilmiyorduk. Fakat şimdi ağızlarında da kalıntılara rastladık. Böylece artık bitki de yediklerini biliyoruz” dedi.
Yani bu çalışmayla Neandertallerin kaba ve vahşi olmaktan öte, çağdaş insanla, daha önce düşünülenden daha fazla benzerlik taşıdığı tespit edildi. ( bbc )


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  BBC

  ,

  WASHINGTON