'Neandertal'in taslağı elimizde, sıra haritada

'Neandertal'in taslağı elimizde, sıra haritada
'Neandertal'in taslağı elimizde, sıra haritada

Neandertal insanı bugünkü insanın gelişimine ışık tutacak.

CHICAGO - ABD’li ve Avrupalı genetik uzmanları ve antropologlardan oluşan bir ekip, modern insanın en yakın atası Neandertal insanının genetik haritasının bir taslağını çıkarmayı başardı. Neandertal insanının gen haritasının tamamlanması, yaklaşık 30 bin yıl önce yok olan bu insan türünün ve bugünkü insanın gelişimine ışık tutacak.
Bu çalışmalar ayrıca, yaklaşık 100 bin yıl önce başlayan bir süreç olan ve Afrika kıtasını terk ederek, dünyanın diğer bölgelerine yayılan ilk insanların genetik değişikliklerini de anlamaya olanak sağlayacak.

3 milyar çift DNA analizi
Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’yle İsviçreli grup Roche’a bağlı olarak ABD’de faaliyet gösteren 454 Life Sciences’tan antropolog ve genetik uzmanları, Hırvatistan’da bulunan üç Neandertal fosilinden elde edilen 1 milyardan fazla DNA parçasından bir taslak gen haritası oluşturdu.
Max Planck Enstitüsü Genetik Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Svante Paabo’nun yönetimindeki  proje için özel olarak geliştirilen yeni teknikleri kullanan uzmanlar çalışmaları sırasında Neandertal insanının tüm gen haritasının yüzde 60’ından fazlasını oluşturmaya yetecek 3 milyar çiftten fazla DNA’yı çözümledi.
Taslak DNA haritası, daha önce gen haritaları çıkarılan insan ve şempanzeninkilerle karşılaştırıldığında bugünkü insanınkilerden farklı olduğu görülüyor. Prof. Paabo, Neandertal gen haritasının analizine yardım için tüm dünyadan bir bilim insanı ekibi kurdu. Ekibin sonuçları bu yıl içinde açıklaması bekleniyor. (aa)