'Neden ben' diye sormak yerine negatiflikten arının

'Neden ben' diye sormak yerine negatiflikten arının
'Neden ben' diye sormak yerine negatiflikten arının
Hangi ülkede yaşarsa yaşasın, hangi kültüre mensup olursa olsun, ister kırsalda, ister megapolde oturuyor olsun... Tüm insanların aklında aynı soru var: Neden mutsuzum? Tabii ki onu da kaçınılmaz olarak şu takip ediyor: Bir şeyi yanlış mı yapıyorum?

Yaşam guruları (o her ne demekse…), sıklıkla şunu dile getiriyor: Mutluluk içimizde! Cem Yılmaz’ın da bol bol dalga geçtiği bu basit gerçek, çoğu zaman dikkatimizden kaçıyor. Halbuki insanın kendi kendine sağlayacağı fayda, değme ilacın sağlayamayacağı bir lütuf.

İşte Marc Chernoff adlı blogger da bunu söylüyor. “Aslında yanlış soruları soruyoruz” diyor kısaca Chernoff. “Neden ben?”, “Neden bunu yapmadım?”, “Ya yaptıklarım yeterli değilse?” gibi negatif soruların negatif cevapları olacağını, aslında kendimize başka sorular sormamız gerektiğini söylüyor. Chernoff’a göre bizi bir çeşit zihinsel bunalımdan arındıracak olan 20 soru şunlar…

 

1. Tam da şu anda hangi konuda pozitif ve şükran dolu olduğunuzu hissediyorsunuz?

Strese ve negatif düşüncelere karşı en büyük silahınız, bir düşünceye saplanmışken başka bir düşünceye geçebilmek. Elindekilerin iyi yönlerini görmeyi reddedenler mutlu olamazlar. Hayat size negatif olmak için türlü sebepler de verse, siz yine olumlu şeyler düşünün.

2. Sizde olmadığınız için şükrettiğiniz önemli bir problem var mı?

Hayatınız, hayal ettiğiniz kadar mükemmel olmayabilir. Ama siz yine de gülümseyin. Sahip olduğunuz iyi şeyler ve büyük sorunlarınız olmadığı için şükredin.

3. Artık peşini bırakmanız gereken ama bırakmamakta direndiğiniz şey nedir?

Bir şeylere saplanıp kalmak bizi genelde güçsüzleştirir. Bunlardan arınmak ise tam tersi etkiye sahiptir. Birkaç ay önce, ya da 1 yıl evvel kafaya taktığınız meseleler hala sizin için önemli görünmüyordur muhtemelen.

4. Kim ya da neyi affetmeniz gerekiyor?

Affedici davranmak her zaman ilişkinizi iyileştirmeyebilir. Bazı ilişkilerin kaderinde tamamına ermemek vardır ve bazı işler de sizin umduğunuz gibi gitmeyebilir. Ama siz yine de affedici olun ve her şeyin olacağına vardığına inanın. Birisine ya da bir şeye kin tuttuğunuz zaman, o olaya ve kişiye olan duygusal bir bağınız takılı kalır. Bu bağ ise çelikten bile sağlamdır. Affedici olmak, bu bağın yok olmasını ve özgürleşmenizi sağlar.

5. Yapılması gereken doğru şey nedir?

Sırf bir şeyi yapabiliyor olmanız, onu yapmanızı gerektirmez. Kolay çözümlere yönelmeyin. Kolay şey yerine doğru şeyi yapın ve daha az stresle yaşayın.

6. Tam da şu an, bir başkası için nasıl bir iyilik yapabilirsiniz?

Mümkün olduğunca çok kişiye, mümkün olduğunca iyi şekilde davranın. Bunu da sık sık tekrar edin. Küçük de olsa hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz. İyi hareketler her zaman size geri döner.
7. Son zamanlarda size hangi iltifatlar edildi?

Muhtemelen, günlük hayatın koşuşturması içerisinde, aslında ne kadar harika bir insan olduğunuzun farkına varmayabiliyorsunuz. Ancak etrafınızdaki kişiler, ne kadar şahane olduğunuzu fark ediyorlar. Birisi sizin hakkınızda iyi bir şey söylediğinde, bunu hatırlamaya çalışın.

8. Çok iyi yaptığınızın farkında olduğunuz bir konu var mı?

İltifat duymak güzeldir ama, özgüven için çok da şart değildir. Siz yeterince iyi, yeterince akıllı ve yeterince güçlüsünüz! Her dakika başkalarından ne kadar harika olduğunuzu duymaya ihtiyacınız olmamalı. Siz zaten değerlisiniz. Güçlü yanlarınızın farkına varın, onlara odaklanın ve onların değerini bilin.

9. Bir başkasının sizi yargılamayacağını bilseniz, neyi farklı yapardınız?

İşin doğrusu, herkesi mutlu etmek imkansızdır. Bu yüzden de herkes mutlu olsun diye uğraşmayın. Sizi çekemeyenlerin hakkınızda söylediklerine çok da kulak asmayın. Hayatınızı yaşayın ve mutlu olun. İltifatları dinleyin, yapıcı eleştirilere önem verin. Ancak hakaretlere ve negatifliklere kendinizi kapatın. Bu hiç kolay bir şey değil ama yine de denemeye değer.

10. Hangi aktiviteleri yaptığınızda kendinizi bulduğunuzu hissediyorsunuz?

Sizi kendiniz gibi olmanız yönünde motive eden şeyleri belirleyin. Ayrıca şunu hatırlayın: Değişime açık olmadığınız sürece büyüyemezsiniz. Zaten büyüdükçe fark edeceksiniz ki aslında pek de fazla değişmemişsiniz. Yalnızca daha fazla kendiniz gibi olmuşsunuz.

11. Hayatla ilgili, sizi heyecanlandıran şeyler nedir?

Şu anda ne olsaydı çok mutlu olur ve heyecanlanırdınız? Buna odaklanmaya çalışın. Yaptığınız şeye gerçekten inandığınızda, sonuçlarını alırsınız. Hayatta başarılı olmanın yolu, ilerledikleri yolla ilgili heyecan duymaktan geçer.

12. Hangi bahanelerden vazgeçmeniz gerekiyor?

Bahane yaratmakta iyiyseniz, hiçbir konuda başarılı olamazsınız. Önünüze pek çok engel çıkabilir. Ama hedeflerinize ulaşamamanızın tek sebebi, neden bu hedefe ulaşamayacağınıza dair ürettiğiniz bahanelerdir.

13. Hatalarınızdan ders alıyorsanız, neden sürekli hata yapmaktan çekiniyorsunuz?

Hata yapmak sizi daha akıllı hale getirir. Hataların sonucunda hissettiğiniz rahatsızlık hissi de, sizi daha çok güçlendirir. Hata yapmak ve bu rahatsızlık hissi, önemli birer büyüme acısıdır. Bu yüzden hata yapmaktan çekinmeyin.

14. Beklemediğiniz bir şey, ne zaman olmasını beklediğiniz bir şeyden daha iyi sonuçlar verdi?

Hayatınızda bir şey yolunda gitmediğinde, bu yeni yola en iyi şekilde uyum sağlamaya çalışın. Hayatta her zaman hayal ettiğiniz yere varamayabilirsiniz. Ancak en sonunda mutlaka, tam da olmanız gereken yere varacaksınız.

15. Bir sonraki sefer için nasıl dersler çıkardınız?

Geçmişte yaşadığınız şeylerin geleceğinizi de etkilemesine izin vermeyin. Bugünün size sunduklarına odaklanın ve geçmişin sizden alıp götürdüklerine takılmayın. Kaybettiklerinizi unutun gitsin; siz, yaptığınız çıkarımlara ve öğrendiklerinize odaklanın.

16. Bundan sonra atacağınız en iyi adım nedir?

Başınıza geleceğini tahmin etmediğiniz her olay, bir sonraki siz için bir geçiş kapısıdır aslında. Beklenmedik bir olay yaşadığınızda, bir sonraki adımın ne olacağına odaklanın.

17. Şu anı sizin için paha biçilemez kılan nedir?

Bir sonraki adımı atın, ancak acele etmeyin. Hayatınızın bir sonraki aşamasının başlamasını istiyor olabilirsiniz. Ama ‘şu an’da yaşananları da es geçmeyin. Etrafınızda yaşanan iyilik ve güzellikleri fark edin. Normalden çok daha dikkatli şekilde bakmanız gerekse de…

18. En son ne zaman nefes alıp verme sesinizin farkına vardınız?

Rahatlayın. Siz yeterlisiniz. Yeteri kadar şeye sahipsiniz. Yaptıklarınız yeterli. Şimdi çok derin bir nefes alın, onu salın ve ‘şu an’da yaşamaya devam edin.

19. Kiminle daha az zaman geçirseniz iyi olur?

Dünyada bu yıl itibariyle 7 milyar insan yaşıyor. Birkaç tane negatif insanın sizi üzmesine sakın izin vermeyin. Hayatta karşınıza çıkan her insanı seçemezsiniz tabii. Ama kimlerle takılacağınızı seçebilirsiniz. Hayatınıza giren ve hayatınızı güzelleştiren insanlar için şükran duyun. Ama hayatınızı daha kötü bir hale getiren insanlardan uzaklaşabilme özgürlüğünüzün de farkına varın.

20. Geçmişte yaşadığınız önemsiz bazı reddedilme durumları özgüveninizi ne şekilde sarstı?

Geçmişte reddedildiğiniz anların aklınızda yer etmesine izin vermeyin. Bazen asla yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız. Böylece sonunda, o iş yapmanın verdiği mutluluğu ve özgüveni yaşarsınız. Bazen bir şeyi başarabilmek için tek bir deneme yeterli olmayabilir. A planı başarılı olmazsa unutmayın, alfabede daha 28 harf var!


  ETİKETLER:

  Cem Yılmaz

  ,

  hayat

  ,

  Yaşam

  ,

  Blogger

  ,

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  ders

  ,

  Karşı

  ,

  Dalga

  ,

  deneme