Neden ünlülerin sağlık tavsiyelerine uyuyoruz?

Neden ünlülerin sağlık tavsiyelerine uyuyoruz?
Neden ünlülerin sağlık tavsiyelerine uyuyoruz?
Araştırmacılara göre insanların ünlülerin sağlık tavsiyelerine uymasının tek bir nedeni var.

Kanadalı araştırmacılar, birçok kişinin doktorlardan ziyade, yanlış, hatta zararlı olsa bile neden ünlülerin sağlık önerilerine uymayı tercih ettiği sorusuna yanıt aradı. Konuyla ilgili ekonomi, pazarlama, psikoloji ve sosyoloji alanlarında yapılan birçok çalışmayı inceleyen araştırmacılar, insanların psikolojik olarak sürüyü takip etmeye programlandığını ve kararlarının diğer kişilerin eylemlerine dayalı olduğunu saptadı.

Bireyin sahip olduğu olumlu bir özelliğinden dolayı onunla ilgili pozitif genel bir düşünceye varılması anlamına gelen ‘halo etkisiyle’ de ünlülerin güvenilir bulunduğu sonucuna varılırken halkın, daha güvenilir olsalar bile başkalarını gözardı ederek, beğendikleri ünlülerin ‘ayak izlerini’ takip etmeyi daha kolay bulduğu belirlendi.

Ayrıca ünlülerle aynı ürünü kullanmanın ve tavsiyelerini dinlemenin sosyal statüyü artıracağının sanıldığının ortaya çıktığı araştırmada “Ünlülerin izlenmesi ve doktorlardan daha güvenilir bulunmasının” biyolojik, psikolojik ve sosyal temelleri olduğunu belirtildi.

Araştırmacılardan Stewen J. Hoffmar, doktorların ünlülerin tavsiyelerinin dinlenmesinin tehlikeli olabileceği konusunda hastalarını uyarması gerektiğine dikkati çekiyor.

Araştırmanın sonuçları, İngiliz Tıp Dergisi’nde (BMJ) yayımlandı.


    ETİKETLER:

    ekonomi

    ,

    sosyal