Nedir bu 'organiğin' hikmeti?
Nedir bu 'organiğin' hikmeti?
Organik ürünler özellikle 2013 yılından beri hayatımızda daha büyük bir yer kaplamış durumda. Artık sofralarımızda da çok daha kolay yer almaya başladılar. Lakin marketlerde ve manavlarda gördüğümüz ürünlerin maalesef çoğu organik değil. Organik gıdaların sofralarımıza gelmesine kadar geçen sürece gelin birlikte bakalım...

Organik besin ürünlerin ekiminden büyümesine ve hasat edilmesine kadar geçen sürede, yapay gübrelerin, böcek ilaçlarının, hormonların, antibiyotiklerin, renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal maddelerin ve parlatıcı maddelerinin kullanılmadığı gıda-besin maddeleridir.
Organik gıdalar gün içerisinde tükettiğimiz bitkisel ve hayvansal gıdaları kapsamaktadır.
Organik besin kimyasal maddeler, hormonlar, antibiyotikler ve tarım ilacına maruz kalmadan hayvan ya da bitki kökenli canlı organizmalardan elde edilen yiyecek demektir. Organik besinler, organik restoranlarda veya reyonlarda basit, sağlıklı ve doğaya yakın bir organik yaşam tarzı sunuşu manasına gelir. 

ORGANİK ÜRÜNLERİN FAYDALARI

1. Daha sağlıklı
Günümüzde tarımcılık ve hayvancılık ciddi sorunlarla karşı karşıya. Su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ve kirletilmesi, yapay tarımcılık, çiftlik hayvanlarının insanlık dışı şartlarda yetiştirilmesi gibi son derece ciddi sorunlar bulunmakta. Satın aldığımız gıdanın gerçekten sağlıklı, doğal, besleyici, doğaya dost üretim teknikleri ile yetiştirilmiş olduğundan emin olmanın tek yolu ise üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım etiketini taşıyan, sertifikalı organik gıdaları tercih etmek. Bu sayede hızla büyüyen, dinamik bir organik gıda sektörü hem biz tüketiciler hem de çiftçiler için daha iyi bir gıda sistemine doğru güzel bir dönüşümün başlangıcı olacaktır.

2. Bizi yapay ve hormonlu ürünlerden, sentetik katkılardan uzak tutar
Günümüz tarımında çiftçiler birden fazla sentetik böcek ilacı kullanıyor. Tabağımıza gelen sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ortalama 2-3 çeşit böcek ilacı kalıntısı içeriyor. Bu ilaçların ilerleyen yaşlarda çocuklara vereceği sağlık problemlerinden birkaçı dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm, obezite ve bazı kanser türleridir.

3. Besin değeri daha yüksek 
Organik tarım ürünleri daha verimli ve daha sağlıklı topraklarda yetiştiriliyor ve konvansiyonel tarım ürünlerine göre daha çok vitamin, mineral ve antioksidan madde içeriyorlar. Meralarda dolaşan ve yeşil otla beslenen hayvanların eti, kapalı alanlarda yaşayan ve tahılla beslenen hayvanlara göre yüzde 60 daha fazla omega 3, yüzde 200 daha fazla E vitamini ve 2-3 kat daha fazla vitamin ve mineral içeriyor. Organik süt, standart süte göre yüzde 50 daha fazla E vitamini, yüzde 50 daha fazla beta-karoten, yüzde 50 daha fazla omega 3 yağ asidi ve yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Organik yumurta ise standart yumurtaya göre yüzde 60 daha fazla E vitamini, yüzde 50 daha fazla A vitamini ve üç kat daha fazla omega 3 içeriyor.

4. Vücudumuza giren hormon ve antibiyotik miktarı azalıyor 
Hayvancılık sektöründe küçükbaş ve büyükbaş hayvanların daha hızlı büyümesi, kesilebilecek büyüklüğe gelebilmesi, daha çok süt ve yumurta üretmesi için yetiştiricilerin çoğu büyüme hormonu, ilaçlar, sentetik takviyeler kullanıyor. Organik çiftliklerde ise sentetik ilaç kullanımı yasak olduğundan bu çiftliklerde sağlıklı şartlarda yaşayan, serbest dolaşan sağlıklı hayvanlar, sağlıklı et, süt ve yumurta üretebilmektedir.

5. Daha lezzetli
Organik tarımcılık ile üretilen meyve ve sebzelerde yapısal olarak daha az şeker, daha çok lezzet artırıcı besin maddeleri bulunur. Bu sebeple organik gıdaların lezzeti daha yoğun olur. Ayrıca olgunlaşmadan renklerini almasını sağlayan ya da parlak bir görüntü almasını sağlayan yapay gıda boyası ya da koruyucu madde gibi kimyasallar içermezler.
Organik gıda sağlıklı bireylerin yetişmesi, sağlığımızı koruyup daha iyi bir konuma getirebilmemiz için olmazsa olmaz. Hem insanlar, hem de gezegende yaşayan diğer canlılar için organik gıda tüketimi teşvik edilmelidir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve bilinçli bir toplum olabilir ayrıca sağlıklı besin tüketiminin yanı sıra daha besleyici ve daha lezzetli gıdalar tüketebiliriz.