Nefret suçları mağduru trans bireyler anılıyor

Nefret suçları mağduru trans bireyler anılıyor
Nefret suçları mağduru trans bireyler anılıyor
Ankara'da 28 Kasım'a dek sürecek etkinlikte mağdurlar anılacak, çözüm yolları aranacak

Trans bireylere yönelik şiddet olayları ve cinayetlerin ‘nefret suçları’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Ankara ’da dün başlayan ve 28 Kasım’a dek devam edecek olan bir dizi etkinlikle, nefret suçları mağduru trans bireyleri anıyor.
Söz konusu buluşmayla ilgili çağrı metninde, trans bireylere yönelik ‘nefret’ ve bundan kaynaklanan ‘ayrımcı muameleler’ şöyle dile getiriliyor:
*Trans bireyler olarak nefret cinayetlerine maruz kalıyoruz. Medyada transfobik nefret söylemi aynı yoğunluğu ile devam ediyor.
*Kolluk kuvvetleri, trans bireylere yönelik transfobik şiddetine devam ediyor. Adli birimler, katillerimizi ceza indirimleri ile ödüllendiriyor. Yasa yapıcı ve karar vericiler, trans bireyleri görmezden geliyor, demokratik taleplerimizi dikkate almıyorlar.
*Eğitim, istihdam, sağlık, hizmetlere erişim gibi alanlarda transfobik nefret ve ayrımcılık kol geziyor. Seyahat özgürlüğümüz engelleniyor, ifade özgürlüğümüz kısıtlanıyor, toplumsal baskı, dışlanma ve şiddet ile karşılaşıyoruz. Kısacası, trans olduğumuz için, sırf varoluşumuzdan dolayı ‘nefret’ ediliyoruz!
Ekin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikler yanında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Bilkent Üniversitesi yerleşkelerinde de buluşmalar gerçekleştirilecek. 28 Kasım Pazar günü saat 15.30’da Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne bir de yürüyüş yapılacak ve trans bireyler taleplerini kamuoyu ile paylaşacak.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği
İletişim: Kemal Ordek
Adres: Ataç 1 Sokak 3/8 Yenişehir, Çankaya, ANKARA
Tel&Faks: 0312 433 85 17 - 0532 462 17 05
E-Posta: kemal@pembehayat.org
Kampüs etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgi almak için;
Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Gökhan Günay : odtulgbtt@gmail.com, 0535 931 9174
Bilkent Üniversitesi’nden Elçin Kurbanoğlu: elcin.kurbanoglu@gmail.com, 0532 509 5906
Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye, kaosgl.com adresinden de ulaşılabilir.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  ODTÜ

  ,

  Ortadoğu

  ,

  Gmail

  ,

  sanat

  ,

  hayat