Neil Young konserinde sizi neler bekliyor?

Neil Young konserinde sizi neler bekliyor?
Neil Young konserinde sizi neler bekliyor?
'Grunge'ın babası' olarak anılan Amerikalı rock müzik efsanesi Neil Young, Türkiye'deki ilk konserini 15 Temmuz Salı akşamı Küçükçiftlik Park'ta verecek. Peki bu konserde bizleri neler bekliyor? Radikal'in fotoğrafçısı Muhsin Akgün, Gezi direnişinin ilk günlerinde Neil Young'ı Berlin'de izleyip yazmıştı. İnsanı Gezi günlerine de götüren o yazıyı sunuyoruz; konserden çekilmiş video ve fotoğraflar eşliğinde...
Haber: MUHSİN AKGÜN - muhsin.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Meydanı’ndayım. 30 Mayıs Perşembe, saat sabahın 5’i. Redhack’in twitter hesabından ‘Gezi Parkı’na müdahale olacak sanki’ tweet’i ile kendimi Gezi Parkı yolunda buldum. Meydan tarafından Gezi Parkı’na girmeye çalışacaktım ki, durdum. Gazdan dolayı ilerleyemiyorum. 5 dakika kadar bekliyorum. Sonra dalıyorum parka. Ağaçların ortasında bir ateş, biraz daha inceleyince görüyorum ki, polis parkta geceleyen insanların çadırlarını yakmış. Basın kartım sayesinde, ite kaka polis kordonunun içerisine giriyorum. Yetişebildiklerimi çekerken, etrafımı 10-15 sivil polis sarıyor. Biri elini omzuma atıyor “Gel yürüyelim biraz” diyor. “Yürümeyelim işim var” diyorum. Ben karşı çıkınca, biraz daha sertçe omzumu sıkarak “Senin için daha iyi olur” diyor. Herkesin yapacağı gibi ben de “Çek o eli” cevabını veriyorum. Biraz hırlaşmadan sonra aklıselim bir sivil araya giriyor. İşime dönünce, ağaçların olduğu tarafta bir polis seti ve bariyer görüyorum. Divan Oteli tarafına geçip daha rahat görüntü almaya çalışıyorum. Dozerler ağaçların etrafını deşip duruyor. Bu arada polis ara sokaklarda insan avında. O sırada kadrajıma ‘Gezinin Sırrı’ giriveriyor. Yüzümde hafif bir gülümsemeyle fotoğrafları daha keyifli çekiyorum. Bir gün önce olduğu gibi dozerler susuyor, ‘Gezinin Sırrı’ konuşuyor. Sonrası malum, ülkenin her yerinde halk konuşuyor.

Muhsin Akgün'ün objektifinden Neil Young konseri


2013’ün başı. Neil Young & Crazy Horse’un Avrupa turnesine çıkacağını öğrendiğimde hemen başlıyorum akreditasyon çalışmalarına. Warner Türkiye ofisinden Berna Özyurt ve Arzu Güldiken’in aracılığıyla hallediyorum işin bu kısmını. Artık, 2 Haziran Berlin Wald Bühne’de gerçekleşecek konseri beklemedeyim.
31 Mayıs saat 5’e doğru artık 48 saattir ayakta olmanın verdiği yorgunlukla sızıyorum. Uyandığımda polis yine müdahale etmiş. Ama üst üste gelen olaylardan ötürü halk Gezi Parkı’nı milat kabul edip buna bir dur demeye karar vermiş olsa gerek ki, İstiklal Caddesi’ndeki çatışmalarla başlıyorum güne. Bol gaz yiyerek Taksim çevresini turluyor, fotoğraf çekiyorum. 1 Haziran’a girmişiz. Uçağa 5 saat kalmış. Ne kadar daha kalabileceğimin hesabını yapıyorum bir yandan, diğer yandan “Nerden çıktı bu konser şimdi!” diyorum.

1 Haziran Cumartesi, Berlin, saat 11. 7 Nisan’da Emek Sineması eylemiyle başlayan 1 Mayıs İşçi Bayramı ve İstiklal Caddesi eylemleriyle devam eden ve Gezi Parkı eylemi ile doruğa ulaşan gaz serüvenime ara vermek durumunda kalmışım. Neyse, enseyi karartmayalım dedik, Şebnem (Hassanisoughi) ile çıktık yola... Elimizde telefonlar, anbean takipteyiz İstanbul’u. Sonrasında Ankara , Adana, Mersin, İzmir, Antalya, Dersim diye uzayıp gidecek olan listeyi... Şebnem, Tuba’nın (Ünsal) tweet’inden Berlin’de eylem için buluşulacağını öğreniyor. 17’de Kreuzberg’deki Gezi Parkı destek eylemindeyiz. Yaklaşık 5 bin kişi yürüyoruz. Aslı Özge, Emre Erkmen, Sema Kaygusuz, Mirgün Cabas, Tuba Ünsal ve biz yürüyüşün Türkiye’den katılımcılarıyız. İsyan ve ihanet duygusu o kadar yoğundu ki fotoğraf kısmını kısa tutup yürüdüm.

Sabaha kadar Halk TV izleyip twitter’a bakarak direnişi takip etmeye çalışıyorum. 2 Haziran Pazar akşamı 19’da gerçekleşecek konsere kadar böyle devam ediyor bu. Ve Wald Bühne Arena’dayız. Geniş bir ormanlık arazinin içinden yürüyüp konser alanına varıyoruz. Tabii ki gördüğümüz her yeşil, Gezi Parkı meselesini yeniden açıyor. Berlin’de yeşil alan bitmek bilmiyor. Alana giriyoruz. 22 bin kişilik Wald Bühne Arena tıkabasa dolu. Konserin yaş ortalaması 50-55 civarı. Ama ruhlar genç. Deri pantolonlar, kovboy şapkaları, ellerde biralarla wurstlar ve kahkahalar...
İstanbul’dan geldiğimi duyan Alman basınından birkaç fotoğrafçı hemen olayların nedenini sormaya başlıyor. Ben de buraya yazamayacağım kelimelerle, malum tek nedeni onlara anlatıyorum. Her konserde olduğu gibi üç parça çekim izninden sonra bir değişiklik yapıp en arkaya geçiyorum. Bir gözüm sahnede, bir gözüm twitter’da.

Neil Young & Crazy Horse, ‘Love and Only Love’ ile başlayıp iki saat sonra ‘Like A Hurricane’ ile bitiriyor konseri. Toplam 14 şarkı söylediler. Azmış demeyin, bir şarkı ortalama 10 dakika sürüyor. ‘Blowin’ in the Wind’ (Bob Dylan cover) ve ‘Heart of Gold’ solo performansları konserin yüksek anlarıydı benim için. Diğer yandan Neil Young kadar, konser dinleyicisinin de performansı yüksekti. Zaten o sahneye çıkmadan önce dakikalarca süren 22 bin kişilik Meksika dalgasından belliydi ne ile karşılaşacağımız. ‘Psychedelic Pill’ ve ‘Like a Hurricane’ şarkılarını hep bir ağızdan söylediklerinde ortaya çıkan manzara şahaneydi. Neil Young “Selam” ve “Nasılsınız?” dışında neredeyse hiç konuşmadı. Arada seyirciye ettiği küçük tebessümler ve uzun uzun gitar sololarla konseri tamamladı.

Konser bitmişti ama ben hiç orada hissedememiştim. İhanet duygusu peşimi bırakmadı desem yeridir. İstanbul’da olmalıydım. Hatta bu duygu İstanbul’a ayak basana kadar peşimi bırakmadı desem daha doğru olur. Neil Young konserde söylemedi ama tam da bu günlere ‘cuk’ oturacağına inandığım ‘Angry World’ (Öfkeli Dünya ) şarkısından bir alıntıyla bitireyim, son kısmını küçücük değiştirerek: “Kimisi için hayat sonsuz umut/ kimisi için hayat iş güç/ bazıları cehennemin dibini boylayacak/ özgür topraklarda hayatların(ın) içine ettikleri için...”

İKSV’nin Vodafone Red sponsorluğunda düzenlediği Neil Young&Crazy Horse konseri 15 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta. Neil Young öncesi Teksas’lı ünlü grup Midlake ve canlı performasları her daim ses getiren Büyük Ev Ablukada sahnede olacak. Biletler 300 TL (sahne önü 1), 150 TL (sahne önü 2), 90 TL (genel alan) ve 10 TL (öğrenci) arasında.