Nejat Eczacıbaşı, New York Filarmoni ile anıldı

Nejat Eczacıbaşı, New York Filarmoni ile anıldı
Nejat Eczacıbaşı, New York Filarmoni ile anıldı
Eczacıbaşı Topluluğu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı'nı ölümünün 20. yılında anmak için düzenlenen şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası konserlerinin ilki, dün akşam İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Eczacıbaşı Topluluğu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nı ölümünün 20. yılında anmak için düzenlenen şef Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası konserlerinin ilki, dün akşam İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın hayatından kesitler içeren kısa bir film gösterimi ile başlayan geceye, aralarında , sanat ve medya dünyasının önde gelen isimlerinin de bulunduğu 3000’e yakın sanatsever katıldı.
Dünyanın en eski ve en önemli orkestralarından biri olarak anılan New York Filarmoni Orkestrası’nın şef Alan Gilbert yönetimindeki ilk konserinde, orkestranın Christopher Rouse’a sipariş ettiği ve dünya prömiyerini Nisan ayı ortasında yaptığı ‘Prospero’s Rooms’ isimli yeni senfonisinin Avrupa prömiyeri gerçekleştirildi. Orkestra daha sonra Bernstein’ın solo keman, yaylılar, arp ve perküsyon için yazdığı ‘Serenat’ isimli eserinde Joshua Bell’e eşlik etti. Konser programı Çaykovski’nin 6 numaralı Senfoni'si ile tamamlandı.
New York Filarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği, dünyaca ünlü keman virtüözlerinden Joshua Bell tutkulu yorumları, sahne karizması ve çokyönlülüğü ile klasik müziğin süperstarı olarak anılıyor. Yakın zamanda Academy of St. Martin in the Fields Orkestrası'nın Müzik Direktörlüğü'ne atanan Bell, Sir Neville Marinner’in 1958'de orkestrayı kurduğundan beri bu göreve getirilen ilk şef oldu. Aralarında Grammy, Echo Klassik, Gramophone ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödülün sahibi Bell, son olarak Batı Yakası Hikâyesi Suiti'nin ilk kaydı ve Bernstein'in Serenat'ını da içeren albümü ile Grammy'ye aday gösterildi.

İKSV tarafından Eczacıbaşı Holding sponsorluğunda düzenlenen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nı anma konserlerinin ikincisi, bu akşam saat 20.30’da yine Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konser, Mozart’ın 36 numaralı Do Majör Senfoni’si ile başlayacak. Mozart’ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçerto’sunda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek şef Alan Gilbert yönerimindeki orkestra, programı, orkestrasyonunu Ravel’in yaptığı Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Tablolar” isimli eseriyle tamamlayacak.