Nejat Uygur'un acı günü

Nejat Uygur'un acı günü
Nejat Uygur'un acı günü
Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'un ağabeyi, ABD'deki Türk toplumunun önde gelen isimlerinden Dr. Zeki Uygur, 86 yaşında vefat etti.

Hürriyet   Gazetesi'nden Razi Canikligil'in haberine göre, New York ’a 1969 yılında yerleşen, operatör doktor olarak uzun yıllar çalışan ve iyilikleriyle Türkler’in gönlünde taht kuran Dr. Uygur’un, Connecticut’ta oğlunun evinde kalp yetmezliğinden vefat ettiği bildirildi. Zeki Uygur, New York polisindeki büyük yolsuzluk skandalını ortaya çıkaran ve kendi meslektaşları tarafından vurulan polis memuru Frank Serpico’ya ilk tıbbi müdahaleyi yapmasıyla da biliniyordu. Frank Serpico, yazdığı anı kitabında Zeki Uygur’dan söz ederek ‘‘hayatını hastanedeki Türk doktora borçlu olduğunu’’ yazmıştı. Serpico’nun hayatı daha sonra yönetmen Sidney Lumet tarafından beyazperdeye aktarılmış ve Serpico’yu ünlü aktör Al Pacino canladırmıştı. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/108119510811953

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Irkçının Türk'üne de Kürt'üne de karşıyım. - ertanöngür

  Nejat Uygur'un başı sağolsun. Burada yurt dışında meydana gelen olayda kullanılan Türk kelimesi, bir ırkı değil, bir ülkenin vatandaşını belirtmek için kullanılmış. Herhalde rahmetli ABD vatandaşıdır, bu takdirde de Türk asıllı ABD vatandaşı derler ama bizim gazeteler böyle demez tabii ki. Kürt vatandaşlar bundan rahatsız olabilir, Türk kelimesi etnik kimliktir diyebilirler, bunun mücadelesini de verebilirler, zaten tartışılan bir konu ama artık her Türk kelimesine de bu kadar tepki göstermek de Kürt milliyetçiliği ve ırkçılığı olmuyor mu?

  sayın pispor - HereIm

  faşistlere takılıp olaya size düşman zannettiğiniz bir ırkın başarısının anlatılması olarak bakarsanız tabi beğenmezsiniz, ama ülkenizin bir vatandaşının kısa hayat hikayesi olarak algılarsanız en az bizler kadar gurur duyacaksınız. ama türk olduğunun vurgulanmasının sizi rahatsız etmesi sizi de en az o düşman olduklarınız kadar ırkçı yapıyor. sizler var oldukça türk ırkçıları var olacak, ya da tam tersi.

  HÜRRİYET BELLİ - pispor

  Bir insan üzerinden ırkçılık yapmazsa zaten olmaz.oysa değerli tiyatro sanatçısı Nejat Uygur ABD deki ağabeyini yitirdi derse kiyamet kopmaz.Herkes sayın uygurun ve ağabeyinin de Türk olduğunu zaten biliyor.