Nerede o eski doktorlar!

Nerede o eski doktorlar!
Nerede o eski doktorlar!
Prof. Dr. Ayten Altıntaş, 'Osmanlı Hekimlerinin Sağlık Kuralları'nı Biota Vakfı'nın katkılarıyla bir kitapta topladı

Topkapı Sarayı hekimlerinin arşivlerini araştıran ve bugün doğru sayılan birçok şeyin o zamanlar uygulandığını gören İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, ‘Osmanlı Hekimlerinin Sağlık Kuralları’nı Biota Vakfı’nın katkılarıyla bir kitapta topladı. Osmanlı hekimlerinden gelen ve ninelerimizin şifalı bitki kültürü anlayışının günümüz tıbbıyla bütünleşerek geri geldiğini gözlemleyen Altınbaş, alanında bir ilk olan kitabında günümüzde de kabul edilen sağlıklı yaşam kurallarını aktarıyor…

Kitapta Osmanlı İmparatorluğu zamanında sağlık yaşam için zorunlu olan altı sebep başlığıyla altı bölümde anlatılırken o devirde hekimlerin insanların hasta olmaması adına öncelikli çalışmalarda bulunduğu anlatılıyor.

Prof. Dr. Ayten Altıntaş bu bilgilerden şöyle bahsediyor: “Eski tıp tedavi etmek, yeni tıp tedavi ettiği kişiyi tanımak üzerine inşa edilmiş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir hekim tayin olduğunda gittiği yerde önce dağları taşları inceler, rüzgâr nereden esiyor, bitkiler, suların kalitesi, etraftaki madenler nedir, o bölgede yaşayan insanlar hangi saatlerde çalışıyor diye araştırma yapardı. Yani eski hekimler yalnızca insan bedenine çalışmaz, önce hastalanma şartlarını düzeltmek için uğraşırdı.”