'Neşeli Hayat' CNN'de

'Neşeli Hayat' CNN'de
'Neşeli Hayat' CNN'de

Yılmaz Erdoğan?ın ?Noel Baba Rıza?yı canlandırdığı film, CNN televizyonunda, Türkiye?de çekilmiş ilk modern Noel filmi olarak tanıtıldı.

Yılmaz Erdoğan'ın Noel Baba olduğu 'Neşeli Hayat' filmi, İstanbul'daki yeni yıl hareketliliğiyle birlikte Amerikan CNN kanalına konu oldu

WASHINGTON - Amerikan CNN televizyonu, Yılmaz Erdoğan’ın başrolünü oynadığı ve aynı zamanda yapım, yönetim ve senaryo yazarlığını üstlendiği ‘Neşeli Hayat’ filmini tanıttı. ‘Neşeli Hayat’ın, ‘Noel’i kutlamayan, çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Türkiye’de çekilmiş ilk modern Noel filmi olduğu belirtilen haberde, “Sorun, onun Noel Baba’nın kim olduğunu tam olarak bilmiyor olması ve bu konuda çok basit derslere ihtiyaç duyması” ifadesi kullanıldı.
Haberde bir yöneticinin ana karakter Rıza ve diğerlerine Noel Baba’nın meşhur ‘ho ho ho’sunu öğrettiği ve Noel Baba kostümlü Rıza’nın diğer Noel Baba’ların olduğu bekleme odasına ‘Selamünaleyküm’ diye girdiği sahneler de anlatıldı. Haberde bir söyleşi yapılan Yılmaz Erdoğan, karakterinin ‘Batı tarzında yaşayan ve Noel süsleriyle yılbaşını kutlayan daha zengin, üst sınıf Türklerle Anadolu’dan büyük kente göç etmiş, geleneklerine bağlı daha fakir Türkler olmak üzere Türkiye’deki iki ayrı dünya arasında metaforik bir köprü olduğunu söyledi.
Erdoğan, “Noel Baba, hepimizin sevdiği bir sembol. Onu gören herkes gülümser. Bizim Noel’le dini bir bağımız yok. Biz sadece modern zamana dair bir günle bağlantı kurduk. Çoğumuz Batı dünyasına ait bu günü seviyor ve sevdikleriyle kutluyor” diye konuştu.

Hıristiyan kenti gibi
Haberde İstanbul’daki alışveriş ve ticaret merkezlerinin bugünlerde Batı ve Hıristiyan kentleriyle kolaylıkla karıştırabileceği, çünkü mağaza ve otellerin Noel ağaçları, ışık ve süslemeleriyle donatıldığı, sadece Noel şarkılarının eksik olduğu şeklinde bir yorum da yapıldı. Noel görkeminin, sadece zengin semtlerdeki alışveriş alanlarıyla sınırlı olmadığı, işçi sınıfına hitap eden, yüzyıllık Osmanlı minarelerinin gölgesindeki pazarlarda da görüldüğü belirtilen haberde, baklavadan av tüfeklerine kadar her şeyin satıldığı stantlarda satıcıların, Noel Baba oyuncakları ve kardanadam figürleri de sattığı anlatıldı.
Başörtülü bir kadın satıcının, son iki-üç yıldır toplumun tüm katmanlarından insanların yeni yıl alışverişiyle çok daha fazla ilgilendiğini söylediği belirtilen haberde, çoğunlukla Müslüman müşterilere Noel ağaçları satan eşine yardım eden İstanbullu bir Yahudi’nin “Türkler Noel ağaçlarına daha çok yeni yıl ağaçları olarak hitap ediyor. Güzel, mutluluk veren bir sembol, neden kullanmayalım?” şeklindeki görüşüne de yer verildi. Haberde, Türkiye’deki Noel görkeminin ticari kaygılardan kaynaklandığına, Yılmaz Erdoğan’ın da Noel Baba’yı kapitalizmin sembolü olarak gördüğüne değinildi. (aa)