New York City Opera iflas bayrağını çekti

New York City Opera iflas bayrağını çekti
New York City Opera iflas bayrağını çekti

Lincoln Center'ın yenilendiği 2008 - 2009 sezonunda perdeyi kapatma kararının da New York City Opera'nın iflasında etkili olduğu söyleniyor.

1944'te kurulan ve Placido Domingo, Beverly Sills gibi isimlere sahnelik yapan New York City Opera, iflas ettiğini duyurdu.

70 yıldır Amerikan kültürünün kalelerinden biri olarak görülen New York City Opera, kapanacaklarını ve iflas başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Kurum, 12 Eylül 'de bir duyuruyla o ayın sonuna kadar 4 milyon dolar toplamaları gerektiğini söylemişti. Operanın sözcüsü Risa Heller, yaklaşık 2 milyon dolar toplandığını, internette açılan kampanyaya katılan bağışçıların da 301 bin 809 dolar bağışladığını açıkladı. Amaçlarına ulaşamadıklarını belirten Heller, yönetim kurulunun operanın idaresiyle bugün biraraya geleceğini ve iflas için gerekli finansal süreci başlatacaklarını söyledi. Metropolitan Opera'yla karşılaştırıldığında daha küçük ölçekte bir kurum olan New York City Opera, Placido Domingo ve Beverly Sills gibi isimleri sahnesinde ağırlamıştı. Ancak kurulun, operanın sahnesi Lincoln Center yenilenirken 2008 - 2009 sezonunda perdeyi kapatması, yenileme çalışmaları bittikten sonra da 2010 - 2011 sezonunu Lincoln'da değil farklı sahnelerde sürdürmesi gibi kararları, operanın gidişatını da zarara uğratmıştı. Amerikan Müzisyenler Birliği yöneticisi Alan Gordon, opera sanatçılarının ve orkestranın memnuniyetsizliğine karşın genel yönetmen olarak George Steel'de ısrar edilmesinin de bu sonuçta etkili olduğunu söyledi.