New York Filarmoni, bu akşam İzmir'de

New York Filarmoni, bu akşam İzmir'de
New York Filarmoni, bu akşam İzmir'de

Alan Gilbert

Klasik müzik dünyasının en eski ve prestijli orkestralarından New York Filarmoni, 16 günde 9 kenti kapsayan Avrupa turnesine bu akşam İzmir'de vereceği konserle başlayacak.

Klasik müzik dünyasının en eski ve prestijli orkestralarından New York Filarmoni, 16 günde 9 kenti kapsayan Avrupa turnesine bu akşam İzmir’de vereceği konserle başlayacak. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali’nin özel konseri için kente konuk olan orkestranın müzik direktörü ve şefi Alan Gilbert, Swiss Otel’de düzenlenen basın toplantısında, orkestra olarak ilk kez İzmir’de bulunmaktan ve 20 yıl aradan sonra İstanbul ’a konuk olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Yenilikçi yaklaşımlarıyla müzik eleştirmenlerinden övgü alan ve orkestra ile kontratı 2017 yılına kadar uzatılan Gilbert, 171 yıllık geçmişe sahip orkestradaki görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştığını, bir yandan orkestranın tarihi değerlerine sahip çıkarken, diğer yandan da New York Filarmoni’yi daha ileri götürecek adımları atmak için planlar yaptıklarını ifade etti. Gilbert, orkestrada keman sanatçısı olarak annesinin de görev yaptığının hatırlatılması ve “Çalarken patron kim?” sorusunun yöneltilmesi üzerine, “Bazı soruların yanıtlanmaması daha iyi” yanıtını verdi.