New York'ta gribe ilk kurban

NEW YORK - ABD’nin New York kenti domuz gribine ilk kurbanı verdi. Geçtiğimiz günlerde domuz gribi teşhisiyle hastaneye kaldırılan Jamaica 238 Okulu müdür yardımcısı Mitchell Wiener öldü. Wiener’in okulunda dört öğrencide daha virüs tespit edilmişti. Kentte artan domuz gribi vakalarını önlemek amacıyla üç okul daha tatil edildi; New York’ta grip tehdidi yüzünden kapatılan okul sayısı 11’e, ABD’de domuz gribinden yaşamını yitirenlerin sayısı da altıya yükseldi.
Wiener’in ölümü üzerine bir açıklama yapan yetkililer, New York’ta virüsün henüz korkulacak düzeyde olmadığını, ancak vaka sayısının giderek artabileceğini belirttiler. 

Bakanlığın bilgi hattına ilgi büyük
İngiltere’de de Sağlık Koruma Kurumu, ülkede önceki güne kadar 85 olan domuz gribi vakası sayısının, yeni vakalarla 101’e çıktığını açıkladı. Çin’de de şüpheli bir A tipi H1N1 gribi vakası tespit edildi. Japonya’daysa vaka sayısı 25’ten 120’ye yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü de virüsün neden olduğu domuz gribi ağırlıklı gündemiyle yıllık toplantısına başladı. 193 üye ülkenin sağlık yetkilileri, Cenevre’deki beş günlük toplantıda, bu hastalıkla mücadele ve aşı üretilmesi konuları üzerinde duracak.
Geçen cumartesi ilk domuz gribi vakasına rastlanan Türkiye’deyse Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’nin 184 SABİM hattı virüsü merak edenlerin akınına uğradı. Virüsün Türkiye’de ortaya çıktığı son dört günde hattı 6 bin kişi aradı. SABİM Sorumlusu Mine Tunçel, ilk günlerdeki yoğunluğun ilerleyen günlerde azaldığını söyleyerek, “Virüs Türkiye’ye girdikten sonra bile çok fazla arayan olmadı. Çünkü bakanımız ve bilim adamlarımız yeterli bilgilendirmeyi yapıyorlar” dedi. (anka, aa)