New York'ta 'Kibele' defilesi

New York'ta 'Kibele' defilesi
New York'ta 'Kibele' defilesi
Moda tasarımcısı Nedret Taciroğlu'nun 'Kibele' defilesi New York Moda Haftası'nda tanıtıldıNAFIZ ALBAYRAK


NEW YORK – Anadolu’da yeniden doğuşun, ölümsüzlüğün, bereket ve doğanın simgesi olarak kabul edilen ‘Kibele’, New York'ta defile ile tanıtıldı. Moda tasarımcısı Nedret Taciroğlu’nun imzasını taşıyan koleksiyon, ‘New York Moda Haftası' kapsamında bir defile ile sergilendi.

Taciroğlu’nun, New York'un ünlü otellerinden Waldorf Astoria'nın 18'inci katındaki defilesi izleyicilerin büyük beğenisini topladı. New York Moda Haftası’na katılan tek Türk tasarımcı olan Nedret Taciroğlu'nun yarattığı, genelde yumuşak renklerle bezeli 41 parça giysi, birbirinden alımlı 18 mankenin sunumuyla modaseverlerle buluştu. Defileden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Taciroğlu, tasarımlarında Anadolu tarihinden ve Anadolu’ya özgü kaynaklardan esinlenip, bunları tasarımları aracılığıyla yabancılara aktarmayı sevdiğini söyledi. Taciroğlu, 2010 ilkbahar-yaz modası tasarımlarında da bolluk ve bereketi simgeleyen Ana Tanrıça Kibele’den yola çıktığını anlatarak, “Çizgilerim, tarzımla bütün o ihtişamı geometrik kuplarla, drapelerle, biraz da figüristik çizgilerle bir genç kız çizgisi yaratmak istedim” dedi. Tasarımlarında toz pembe, mavinin tonları ve beyaza ağrılık verdiğini anlatan Taciroğlu, “Efesli bir kadını, denizin mavisini, gökyüzünün mavisini birleştirerek saflık, temizlik, masumiyet olgularını, o güçlü kadın ile birleştirmek istedim. Onun için daha yumuşak renkleri seçtim” diye konuştu.

‘New York’tan ötesi yok’
Amerikalı izleyici ve alıcıların tepkilerinden çok memnun olduğunu anlatan Nedret Taciroğlu, ülkenin değişik bölgelerinde müşterileri bulunduğunu anlattı. New York Moda Haftası'na katılan tek Türk tasarımcı olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Taciroğlu, “Çok güzel bir duygu. New York bütün büyük tasarımcıların yarıştığı büyük bir kulvar. New York'tan ötesi yok, onun için burada şu anda o havayı solumak bile çok güzel, çok keyifli” dedi. Taciroğlu, ekonomik koşullar elverdiği zaman New York’ta Türk mankenlerle de çalışmak istediğini belirtti.Aquino övdü

New York Coture Moda Haftası'nın düzenleyicisi Andres Aquino da, Nedret Taciroğlu'nun tasarımlarını çok beğendiğini söyledi. Aquino, Taciroğlu'nun tasarımlarında feminen yanın öne çıktığını ve ayrıntılara önem verdiğini belirtti.


Nedret Taciroğlu’nun defilesini, ABD’nin önde gelen mağaza ve butik zincirlerinin sahipleri, New York’un önde gelen aileleri, diplomatlar, yabancı gazeteci ve editörlerin de aralarında yer aldığı yaklaşık 300 davetli izledi.(dha)