New York'ta moda başkadır

New York'ta moda başkadır
New York'ta moda başkadır
New York Moda Haftası (NYFW) bayrağı Londra'ya bırakırken ünlü markalar ve tasarımcılar bir takım değişimleri, yenilikleri ve elbette sansasyonları da geride bıraktı. New York'ta podyuma çıkan 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarından satırbaşlarına ve artistik yönleriyle öne çıkan birkaç detaya göz atalım.
Haber: BARIŞ ÇAKMAKÇI - baris.cakmakci@gmail.com / Arşivi

New York Moda Haftası’na bu sezon damgasını ilk vuran isim hiç kuşkusuz Givenchy’di. Madison Avenue’de açılacak yeni mağaza öncesinde kreatif direktör Riccardo Tisci’nin defile kontenjanına attırdığı takla gündemi bir hayli meşgul etti. Online başvurularla alınan 820 kişilik kontenjanın önemli bir bölümünü moda eğitimi alan öğrenciler oluşturuyordu. 11 Eylül olaylarının 14. yılına denk gelen akşamda sunumu yapılan koleksiyonun sanat yönetiminde ise Tisci’nin kadim dostu performans sanatçısı Marina Abramovic vardı. Defile öncesinde yayılan dedikoduların aksine podyumda ne Caitlyn Jenner yürüdü ne de Rihanna sahne aldı.

Defileyi oturarak izleyen satın almacılar ve basın mensupları ile ayakta izleyen biletli konuklar günbatımının fon oluşturduğu şovda, Givenchy’nin sofistike detaylarını New York’un giyilebilir kodlarıyla birleştirmiş siyah-beyaz ağırlıklı bir koleksiyon izlediler. Defileyi izleyen moda tasarımı öğrencilerinden Camerin’in Dazed dergisine yaptığı yorumda da dediği gibi “Moda tasarımcılarının sanatçılarla çalışması oldukça heyecan verici. Tisci ve Rick Owens gibi isimler modayla olan bağlarımızı kuvvetlendiriyor.”

BALERİNLER PODYUMDA
New York podyumunda sanatla bağ kuran bir diğer marka ise Opening Ceremony’di. 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu için Amerikalı mimar Frank Lloyd-Wright’tan ilham alan kreatif direktörler Humberto Leon ve Carol Lim bu kez New York Şehir Balesi’nin usta dansçılarını podyuma taşıdılar. Piruetlerin ve kasten yere düşmelerin de yer aldığı defile koreografisiyle ilgili açıklama yapan Leon, “Bir moda şovunun nasıl olması gerektiğini yeniden sorguladık ve podyumdaki tekdüzeliği kırmak istedik” diyor.

Yakından takip edenler hatırlayacaktır, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da geçen sezon 2015 Sonbahar/Kış sezonunu sunan White Posture markası da beyaz gömleklerini, Arkın Zirek’in koreografisi ve İstanbul Devlet Opera Balesi’nin balerinleri eşliğinde sunmuştu. Kaçırmış olanlar bu videoyu izleyebilir.

 

 

ARTIZAN TASARIMLAR
Sıradışı tasarım çizgisiyle her sezon şovundan ve koleksiyonundan bahsettiren Thom Browne da bu sezon yine boş geçmedi. Çeşitli zanaatlari bir araya getirerek kurguladığı podyumda Fiji Dağı, geyşalar, Koi balığı, Edo tarzı ilüstrasyonların işlendiği kumaşların ağırlıkta olduğu bir koleksiyon sundu. Kat kat tasarlanmış piliseli eteklerin ve ceketlerin tamamlayıcısı ise çarpıcı saç ve makyajdı. Farklı tekniklerin denendiği koleksiyondaki bütünlük ve uyum ise Browne’ın artistik bakış açısının bir sonucu elbette. 

 

PARTİ ZAMANI
New York şehri moda maratonunda ter atarken Marc Jacobs da boş durmadı. Tasarımcı, Bookmarc ismini verdiği kitap serilerine bir yenisini ekledi ve sponsorluğunu üstlendiği Gloss isimli kitabın tanıtımı için ünlü gece kulübü Tunnel’da bir parti düzenledi. Chris von Wangenheim’ın fotoğraflarıyla 70’li yılların efsanevi diskosu Studio 54’ü anlattığı kitabın tanıtımı da elbette öyle sıradan bir partiyle geçiştirilemezdi. Davetlilere verilen giyim kodu şöyle diyordu: “İç çamaşırı üzerine giyilen kürk palto, parıltılı ruj, Jerry Hall stili yana atılan saç, payetler, yüksek topuklar, aynalı gözlükler, metalik tonlar, platin saç aksesuarları, Grace Jones gösterişi, beyazlatılmış göz makyajı. Düz ayakkabı ve doğal görünümle gelmek yasaktır!”


DEĞİŞİM RÜZGARI
Geçmiş sezonlarda yarattığı prensesvari görünümleriyle hem basının hem de Hollywood yıldızlarının kırmızı halı tercihi olan tasarımcı ve televizyon yıldızı Zac Posen bu sezon ciddi anlamda bir siluet değişikliğine gitti. Amerikalı satın almacıların reaksiyonlarının kendisini bu değişime yönlendirdiğini ve daha giyilebilir bir sokak stiliyle kendi çizgisini aramaya başladığını belirten Posen, Grand Central Station’daki Vanderbilt Salonu’nda sunduğu 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda uzun eteklerin üzerine giydirdiği smokin ceketleri ve gündelik elbiseleriyle klişeleşmiş şıklık çizgisine yeni bir pencere açtı. Ön sıradaki Christina Hendricks, Jennifer Hudson ve Amy Schumer gibi isimleri çok yakında bu elbiseler içinde görmek mümkün olacaktır. Posen’deki bu değişimin bir diğer yansıması ise bu sezon Brooks Brothers ile yaptığı ve ilk kez bir prezentasyonla sunduğu koleksiyondan da etkilenmişe benziyor.


SOKAKTA MODA
New York Moda Haftası’ndan bahsedip de sokak stilinden bahsetmemek olmaz. Riccardo Tisci’nin halka açık olarak düzenlediği Givenchy defilesi ile demokratik moda tartışmaları ayyuka çıkarken defileyi izlemeye gelenlerde de bir dizi değişim ve ‘rahatlık’ gözlendi. Önde gelen sokak modası bloglarından Fashionista’nın gözlemine göre yüksek topukların yerini bu sezon tamamen ikonik Stan Smith sneaker’lar ve düz topuklu Chanel stiletto’lar almıştı.

Bir diğer göze çarpan unsur ise, Alessandro Michele ile gelen değişim rüzgarının ve artan satışların göstergesi olarak kabul edilen Gucci loafer terlikler… Fashionista’nın bu anlamdaki tespitleri doğru çıkarsa, önümüzdeki Londra, Milano ve Paris moda haftalarında da hatrı sayılır bir Gucci ve sokak stili buluşması izlenecek.

YİNE YAPACAĞINI YAPTI
Elbette kambersiz düğün olmaz. Son aylarda katıldığı her etkinlikte yarattığı sansasyonlarla basının gündeminden düşmeyen ünlü şarkıcı Kanye West bu kez de New York Moda Haftası’nda haşarılık yapmaya devam etti. Adidas’la yaptığı işbirliği Yeezy’nin ikinci sezonunu takvimde yer almaksızın apar topar sunmaya karar veren West, aynı saatlerde takvimde yer alan Naeem Khan ve Anne Bowen ile ters düştü. Defileden bir gün önce durumu öğrenip defile saatini değiştiren Bowen ise WWD’ye yaptığı açıklamada “Bir yıl boyunca bu şova hazırlanıyoruz. Haftalarca duyuruları yapmaya ve insanları davet etmeye çabalıyoruz. Ama sadece bir gün önce bu defileyi öğreniyoruz” dedi. Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği (CFDA) Başkanı Steven Kolb ise durumu kendisinin de son gün öğrendiğini belirterek, “İlk kez bir web sitesinden öğrenip Adidas markasıyla iletişime geçtim. Daha vakitli bir şekilde öğrenmiş olsaydık takvimimizde bu karmaşayı önleyecek tedbiri de vakitlice alırdık” dedi.

Tüm bu sansasyona rağmen Kim Kardashian, Courtney Love, Seth Meyers, Anna Wintour, Riccardo Tisci, Lorde ve Kendall Jenner gibi A-list davetlilerin ön sıradan izlediği şovda ünlü şarkıcı, son dönemde gündeme gelen batı stili modeller yerine çeşitliliği öne çıkaran bir model ekibi seçmişti. Ortalıkta dolanan söylentilere göre ise bu modeller 10 milyon dolarlık bir sessizlik anlaşması imzalayarak kulisle ilgili hiçbir şey anlatmama sözü vermişler.
West’in tüm bu son dakika golüne rağmen New York Moda Haftası boyunca yapılan defileler arasında #Yeezy2 konuklar tarafından Periscope’tan en fazla canlı izlettirilen şov olma özelliğini de koruyor. Bakalım Londra’da bizi neler bekliyor bu sezon?