New York'un dünyaca ünlü parkı, İstanbul'un coşkusuyla tanıştı

New York'un dünyaca ünlü parkı, İstanbul'un coşkusuyla tanıştı
New York'un dünyaca ünlü parkı, İstanbul'un coşkusuyla tanıştı

MFÖ?nün de (sağda) katıldığı Central Park?taki ?Istanbulive?a 5 binin üstünde izleyici gelince kapasite aşıldığı için kapılar kapatıldı. FOTOĞRAFLAR: TOLGA ADANALI / AA

NEW YORK - ABD’nin New York kentinin ünlü parkı Central Park’ta düzenlenen ‘Istanbulive: Türkiye’nin Sesleri ve Renkleri Konseri’, binlerce kişinin katılımıyla görkemli bir havada geçti. Mazhar Fuat Özkan (MFÖ), Sertab Erener&Demir Demirkan, Hüsnü Şenlendirici, New York Gypsy All-Stars, Emre Yılmaz, Vassilis Saleas, Brooklyn Funk Essentials ve Christiane Karam’ın katıldığı konser alanına 5 binin üstünde izleyici geldi ve kapasite aşıldığı için kapılar kapatıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ana sponsorluğunda düzenlenen konsere çoğunluğu New York ve New Jersey’de yaşayan pek çok Türk geldi. Sertab Erener ve Demir Demirkan’ın İngilizce ve Türkçe seslendirdikleri parçalarla kalabalık dinleyici grubu coşkulu anlar yaşadı. Konserde son olarak sahneye çıkan MFÖ’nün performansı sırasında izleyiciler grubun klasik şarkılarını, yeni parçalarını bir ağızdan söyledi.

‘Türkiye’de gibi hissettik’
Konser sırasında sağanak yağmurun başlamasıyla birlikte dinleyenler şemsiyelerini açınca Central Park da rengârenk bir görüntüye kavuştu. MFÖ şarkılarına eşlik edenler arasında sevinçten ağlayanlar da görüldü.
Mazhar Alanson, “Bizim için hakikaten aslında Şanlıurfa konseriyle Central Park konseri fark etmiyor, ama dışarıdan baktığım vakit de burası her zaman çıkılacak bir yer değil, insan kaç kere Central Park’a çıkar, o yüzden çok sevindik ve sahneye çıkmadan önce de heyecanlandık. Buradaki seyirci müthişti, hep birlikte söylediler bizimle, kendimizi Türkiye’de gibi hissettik” dedi.
Sertab Erener ve Demir Demirkan da konserin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirkan, konserin çok iyi geçtiğini, büyük ilgi olduğunu ve alanın çok dolu olması nedeniyle pek çok insanın da dışarıda kaldığını söyledi. New York Turizm ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür de konserle Türk müziğinin sesinin New York’ta duyurulacağını, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ‘Istanbulive’a bu yüzden ana sponsor olduklarını söyledi. (aa)