Nezih Barut'tan o videoya yasak geldi

Nezih Barut'tan o videoya yasak geldi
Nezih Barut'tan o videoya yasak geldi
Abdi İbrahim'in patronu Nezih Barut, çalışanlarının kendisine sürpriz doğumgünü hediyesi olarak hazırladığı ve sosyal medyada günlerce konuşulan videonun haklarını satın aldı. Videonun internet üzerindeki yayınları durduruldu.

RADİKAL - “Bazen Nezih, bazen Barut”, “Happy Börpli (Baba, önder, rol model, patron, lider, içimizden biri sözcüklerinin başharfleri)”, “Günaydın Nezih Bey, nasılsınız? İyisiniz, iyi... Hayat size güzel…”
28 Eylül'de sosyal medya gündemine bomba gibi düşen , ‘İlaç şirketi Abdi İbrahim çalışanlarının, patronları Nezih Barut için hazırladıkları sürpriz doğumgünü videosunu izleyip de bu ‘yaratıcı’ ifadeleri hatırlamayan yoktur… Şirket çalışanlarınca hazırlanan video günlerce konuşulmuş, Nezih Barut Hürriyet’e yaptığı açıklamada videonun sosyal medyada yayılmasından ve aldığı tepkilerden dolayı şaşkınlık duyduğunu söylemişti. Barut şimdi o videonun telif haklarını satın alarak, medya organlarına videonun yayından kaldırılması için ihtarname gönderildi.
Yayımlandığı günler boyunca üzerine yazılar yazılan, haberlere ve eleştiriyle karışık mizahi yorumlara konu olan, Ekşi Sözlük gibi sosyal medya alanlarında hakkında çok sayıda başlık açılan videoya erişim artık yok. YouTube’da ise ‘Nezih Barut videsoundan alınan ilhamla’ hazırlanmış başka esprili doğumgünü kutlama videoları dolaşıyor…

Nezih Barut, Abdi İbrahim’in dünyanın her yerinden çalışanlarının da söz aldığı ve şirketin İş Geliştirme Direktörü’nün sunumuyla başlayan videoda; ‘baba, önder, lider, tutkulu, girişimci, savaşçı, yenilmez, vizyoner, koleksiyoner, insan sever, vatansever, tarih yazan, ezber bozan, hırslı, cömert, kararlı, karizmatik, kimi zaman nezih kimi zaman barut...’ diye anlatılıyordu. Kısa filmde son sözü Barut’un oğlu almıştı. Kısa filmin son sahnelerinde mutfağa girerek sözlerini ‘patronlarına’ uyarladıkları “Sev Kardeşim” şarkısını söylerken bir yandan da Barut’a doğumgünü pastası hazırlıyordu.
 
VİDEO ARTIK İNTERNETTE YOK 
Nezih Barut adına görev alan hukukçular, basın gruplarına videonun kaldırılması için ihtarname çekerken, videonun telifinin Abdi İbrahim'in patronuna ait olduğunu ifade etti. Gönderilen ihtarnamede ‘Nezih Barut Doğum Günü Kutlaması’ videosunun tüm mali ve manevi haklarının müvekkil şirkete ait olduğu ve videonun tüm yasal haklarının saklı olduğu belirtildi. Hakları saklı tutulmuş eserlerin dijital iletim de dâhil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamayacağı, taşınamayacağı, alıntı yapılamayacağı ve yayınlanamayacağı ifade edildi. Var olan yayınlara da son verilmesi gerektiği belirtildi.