@ubuget

Nihat Doğan'ın 'hayatta kalma' savaşı: Survivor!

Nihat Doğan'ın 'hayatta kalma' savaşı: Survivor!
Nihat Doğan'ın 'hayatta kalma' savaşı: Survivor!
Çoğunlukla kötü şarkılar yaptı, çoğumuzun beğenmediği, burun büktüğü aforizmalar söyledi. Önümüzdeki günlerde ikinci Survivor seferine çıkacak ama onunki 'adalardan bağımsız' bir hayatta ve ekranda kalma mücadelesi. Nihat Doğan için her yer biraz Survivor aslında.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bir Nihat Doğan şarkısı hatırlamamız istense kuvvetle muhtemel zorlanırız. Artık ona şarkıcı demek de çok kolay değil belki... Su satarak, boyacılık, muavinlik yaparak başladığı iş hayatına ‘Nihat Doğan’ markasını satarak devam etmeye çalışıyor. Kimi zaman amatör bir takımın lisanssız teknik direktörü, kimi zaman bir müzik yarışmasında jüri üyesi… Bir şekilde kameranın karşısında olma mücadelesinin yılmaz savaşçısı Nihat Doğan, 2011’de katıldığı Survivor’da doldurduğu deposuyla yeniden bir ivme yakaladı ama şimdi yine o adanın yolunu tutmaya mecbur kaldı. Nihat Doğan için hayatın her alanı biraz ‘Survivor’ aslında.

BABASINI ON BİR YAŞINDA KAYBETTİ
İlk mücadelesi o gün başladı muhakkak: On bir yaşında babasını kaybettiğinde. Evi terk ettiğinde 15’indeydi. İlk şarkısıyla kulaklarımıza ulaştığında ise 17’sinde. Çoğunlukla kötü şarkılar yaptı, genelde burun bükülen 'aforizmalar'dı söylediği. ‘Benim koyunum bile Avrupa’nın koyunundan daha farklı bakıyor arkadaş’ diyerek seslendi halkına ve tebessüm ettirdi.

'KIRDIN KALBİMİ'YLE HAYATIMIZA GİRDİ
Mahsun Kırmızıgül’ün 'Alem Buysa Kral Benim', Özcan Deniz’in 'Hadi Hadi Meleğim’le çıkış yaptığı 1993’ten hemen bir sene sonra 1994’te 'Kırdın Kalbimi' ile profesyonel müzik kariyerine başladı. Profesyonel anlamda hiçbir zaman bir Mahsun Kırmızıgül bir Özcan Deniz olamadı ama kendinin de belirttiği üzere bir ‘Nihat Doğan gerçeği’yle karşı karşıya bıraktı ülkeyi.

AFORİZMALARIYLA TOPALOĞLU, TAVIRLARIYLA FATİH TERİM
Aforizmalarıyla Mustafa Topaloğlu’nu, kuvvetli ‘sosyal’ yanıyla Atilla Taş’ı, teknik direktörlük yaptığı zamanlardaki tavırlarıyla Fatih Terim’i andırdı. ‘Nihat Doğan sakal gibidir, kestikçe uzar’ sözüyle toplum hafızasında derin izler bıraktı. Arabesk müziğin Fatih Terim’i hep çok yarıştı, hep çok çalıştı ama çoğu zaman birinci olamadı. Kupaları hep başkalarının kaldırdığı yarışta 'katılmış olmanın' gururuyla evine döndü.

2011’deki ilk Survivor’ında finalde Derya Büyükuncu’ya kaybediyordu Nihat Doğan. Çok sonraları ikinci yarışmanın arifesinde ‘Şampiyonlar unutulur, efsaneler unutulmaz’ diyerek duruma kendi meşrebince açıklık getirecekti…

ALİŞAN’A STÜDYO SICAKLIĞI NİHAT DOĞAN’A ADA YOLLARI…
Kendi gibi 1976 doğumlu olan, kariyerine Nihat Doğan’la benzer zamanlarda başlayan ve yine onun gibi artık müzik üretiminde çok aktif olmayan -kendini televizyon işlerine veren- Alişan, ‘Her Şey Dahil’ programıyla kendini stüdyoda tutarken Nihat Doğan’ın ekmeği gene aslanın midesine doğru yol aldı! Jürisi olduğu ‘En Sevdiğim Üç Şarkı’ beklenen ilgiyi görmeyince Doğan sıcak koltuğundan kalkıp rotayı adaya çevirdi. 38 yaşındaki Nihat Doğan biraz daha ‘yaş’lanmış bedeni ve muhtemelen yüz metreyi daha yavaş koşan ayaklarıyla yine ‘deplasmanda’ galibiyet arayacak.

SEDA SAYAN’LI YILLAR: 2005-2007
Nihat Doğan’ın basına en çok yansıyan ilişkisi Seda Sayan’la yaşadığı beraberlik oldu. Sayan’la nişanlanıp evliliğin eşinden döndü. O dönem 'Kadırgalı’ya duyduğu sevgi için: “Seda'yı bir anne, bir eş, bir sevgili, bir karı gibi seviyorum. İçinde her şey var. Bugüne kadar hayatıma giren hiçbir kadının elini isteyerek tutmadım. Tenleri tenime değsin istemedim. Çok kadınla birlikte oldum ama hepsi eğretidir. Seda'yla masal yaşıyorum. Ona dokunmak, sarılmak, öpmek bana büyük haz veriyor” dedi. Canlı yayında takılan nişan yüzükleri sessiz sedasız çıkarıldı. Seda Sayan’ın, ‘İkimizin de çok inatçı ve dik kafalı olması, bizi bu noktaya getirdi’ açıklaması iki yıllık ilişkiye nokta koyuyordu ve Nihat Doğan, ‘Ali Cengiz Oyunları dönüyor’ dediği gösteri dünyasında yine tek başına kalıyordu.

İZZET YILDIZHAN’LA OTEL HADİSESİ
Takvimler 2011’i gösterdiğinde lüks bir otelin 1518 numaralı odasında yaşanan ve mahkemeye taşınan kadına cinsel şiddet iddiaları Nihat Doğan’ın kariyerinin ‘skandal’ sayfasında yerini büyük puntolarla alıyordu. İzzet Yıldızhan’ın başrolünü oynadığı hikâyenin 'yardımcı erkek oyuncusu' Nihat Doğan savcılıkça, İzzet Yıldızhan ise mahkemece serbest bırakılıyor, Nihat Doğan o geceyi anlatırken: ‘Samimi bir ortam oldu ama cinsel ilişki olmadı’ ifadesini kullanıyordu. Gecenin diğer tarafı seks işçisi kadınlarsa ifadelerinde Nihat Doğan’la da birlikte olduklarını fakat kendilerine karşı olumsuz bir tavrı olmadığından ondan şikâyetçi olmadıklarını belirtiyorlardı.

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDAN GELİYOR AMA 7 HAZİRAN’A YETİŞMESİ ZOR!
Nihat Doğan geçtiğimiz günlerde verdiği bir televizyon röportajında, "Siyaset defterini kapattım. Hiçbir dönem de aday olmadım. Ben demokrat bir insanım. Halkın yüzde 50'sinin oyunu almış bir partinin, Anayasa Mahkemesi’nde halkın verdiği vergilerle maaşını alan on bir tane anayasa memuru tarafından kapatılmasına, zincirlenmesineydi benim tepkim. Ve o dönem Recep Tayyip Erdoğan 'ın partisinin yanında oldum. AK Parti Gençlik Kolları'ndan gelmeyim. AK Parti kapatılmayınca da üç yıl boyunca çok yıprandım" açıklamalarında bulundu. Görünen o ki siyaset defterini 'kapatan' Doğan, dört aya yakın sürecek Survivor macerasında finale kadar kalma başarısını gösterirse seçimlerde oy kullanma defterini de kapatacak!

İKİNCİ SURVIVOR DÖNEMİ
Survivor Ünlüler-Gönüllüler yarışmasına 2011’de katılan Nihat Doğan finale kalma başarısını göstermişti. Finalde izleyici oylarında Derya Büyükuncu’nun gerisinde kalınca ikincilikle yetinmişti. Aynı yarışmada Pascal Nouma, Nihat Doğan’la tutuştuğu kavga sonucunda yarışmadan diskalifiye edilmişti. Nihat Doğan 22 Şubat’ta başlayacak Survivor All Star için tek hedefinin Pascal olduğunu ve onu yine adadan ‘postalamak’ için elinden geleni yapacağını söyledi.
Bakalım ikinci Survivor Nihat Doğan’ın hayatta kalma serüveninde kendine nasıl bir yer edinecek. Hep beraber izleyip göreceğiz!