Nina'nın goth-pop hali...

Nina'nın goth-pop hali...
Nina'nın goth-pop hali...
Risk almayı seven goth pop grubu Xiu Xiu'daki hüzün, Nina Simone şarkılarını cover'ladıkları yeni albümlerinde tam yerine oturuyor.
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

Hüznü, tutkusu her daim sesine yansıyan, caz ve soul klasiklerine tekrar tekrar anlam yükleyen bir isim Nina Simone. ‘Feeling Good’ derken bile sesindeki o derinliği hisseder, ‘I Put a Spell on You’yu illaki ondan dinlemek istersiniz. Böyle bir sesin parçalarını tekrar yorumlamak da elbet yürek ister. Deneysel işleriyle öne çıkan, her albümünde risk alan goth pop grubu Xiu Xiu, son albümü ‘Nina’ ile bu zor bir işe kalkışmış. Çalışma aynı zamanda sanatçının ölümünün 10. yıldönümü olması dolayısıyla da dikkat çekici.
Farklı enstrümanları bir araya getirmekten geri durmayan, synth pop soslu parçalarına perküsyonu da entegre etmekten kaçınmayan ekip, yeniliklere her daim açık olduğunu bu projeyle de kanıtlıyor.
Simone’un ve Xiu Xiu’nun ortak paydası sadece ezgiler değil. Simone’un sesindeki hüzün James Stewart’ın sesinde de mevcut. Stewart’ın hemen her albümünde duymaya alışkın olduğumuz ağlamaklı vokalleri bu albüme cuk oturmuş. ‘Just Say I Love Him’ ve ‘Wild is the Wind’ bu anlamda tatmin edici. Ekip yine hiçbir enstrümandan geri kalmamış, yaylılara zaman zaman baskın akordeon ezgileri zaman zaman ise saksofon eşlik ediyor. ‘Don’t Explain’ yine Xiu Xiu’nun kendine has yorumunun öne çıktığı parçalardan. Orijinalinde piyano eşliğinde ilerleyen parçada minimal perküsyonlar üzerine gitar ve saksofon eklenmiş.
Albümün bir ilginç yanı ise bir günde kaydedilmiş olması, bunun nedenini Stewart bir anda geliveren ilhamını yitirmek istememek olarak açıklıyor. Aslında ekip 2006’da yayımladığı ‘Tu Mi Piaci’ albümünde Simone’un ‘He Needs Me’ parçasını yorumladığı için önceden de antrenmanlı.
Elbetteki Simone’un sesinin yerini hiçbir ses tutmaz, aynı parçayı ustadan dinlemek bir başka. Ancak ‘Nina’ farklı enstrümanları Simone’un parçalarında deneyimlemek adına bir pazar kahvesi eşliğinde dinlemek için şans verilebilecek bir albüm.


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Pazar

  ,

  zaman

  ,

  şans

  ,

  baskın

  ,

  piyano