Ninja Tune'un kraliçesi geliyor!

Ninja Tune'un kraliçesi geliyor!
Ninja Tune'un kraliçesi geliyor!

Andreya Triana konseri 22 Mayıs Çarşamba Küçükçiftlik Park ta. Biletler Biletix ve etkinlik günü Küçükçiftlik Park ana gişede.

'Müziğin geleceğinin öngösterimini yapan plak şirketi' olarak anılan Ninja Tune'un son yıldızı Andreya Triana 22 Mayıs'ta İstanbul'da. Andreya Triana'ya öğle yemeği sırasında ulaştık.
Haber: SAMET ÖZÇELİK / Arşivi

Ninja Tune; Sofa Surfers, Cold Cut, The Cinematic Orchestra gibi grupları tanımamızı sağlayan, bağımsız müzik sektörünün en önemli aktörü. NuJazz, hiphop, ambient, chillout gibi farklı tarzları bir arada tutan bu oluşum, downtempo ve triphop müziğini günümüzün elementleriyle orijinal bir şekilde birleştiren şarkıcı ve söz yazarı Andreya Triana’yı bizimle tanıştırdı. Küçükçiftlik Park Bahçe’de düzenlenecek Çarşamba Konserleri’nin ilk ismi olması vesilesiyle de Andreya’yı aradık, heyecanlı heyecanlı telefonu açtı ve “Şu an öğle yemeğimi yiyorum ama elimden geldiğince konuşacağım” diyerek kalbimizi çaldı.
“Ninja Tune’un son kraliçesi diyorlar sizin için, öyle mi?” sorusuna “Daha önce duymamıştım” diyecek kadar mütevazı, her ne kadar duymamış gibi yaptığı belli olsa da… “ İstanbul ’da çarşamba geceleri koptuğunuzu biliyorum” diyerek bizi şaşırtan ve Beyonce’ye benzetilişine çok bozulduğunu söylemeden edemeyen Andreya Triana 22 Mayıs’ta İstanbul’da!
22 Mayıs’taki konseriniz İstanbullularla ikinci buluşma olacak. İstanbul’da sahne almanın ayrı bir heyecanı var mı?
Evet, İstanbul’da ikinci defa sahneye çıkacağım. Gerçekten çok ama çok heyecanlıyım. İstanbul çok güzel bir yer ve geçen seferki konserimden çok güzel hatıralarım var, çok çok heyecanlı!
Türkiye ve İstanbullu müzikseverler hakkında bir fikriniz var mı?
Sanırım gerçekten tutkulular. Bu sahneden görülüyor. Müziğe olan sevgileri mükemmel! İnsanı heyecanlandırıyor.
Size “Ninja Tunes’un kraliçesi” diyorlar. Öyle mi?
Süper! Bunu daha önce duymamıştım. Çok hoşuma gitti.
Bonobo’nun Black Sands albümünde vokal olarak yer aldınız, birlikte turneye çıktınız ve aynı zamanda sizin prodüktörlüğünüzü yaptı. Nasıl oldu bu birliktelik?
Bir araya gelmemiz kendiliğinden oldu. Bir arkadaş vasıtasıyla tanıştık. Bu süreç kendiliğinden gelişti. Arkadaşlarla bir araya gelip müzik yaparken, bir bakmışız ki albüm ortaya çıkmış. Ve tabii ki başka işbirlikleri de var. Bunların hepsi çok masumdu ve gerçekten keyifli ve eğlenceliydi.
Röportajlarınızdan birinde Londra’nın çok kültürlü yapısından beslendiğinizi belirtmişsiniz. Bu nasıl bir etkileşim?
Etrafımda birçok milletten insan oluyor. Londra çokkültürlü bir şehir ve farklı yerlerin, farklı insanların ve farklı hislerin birleştiği bir kazan gibi. Bundan etkilenmemek mümkün değil. Bunu gerçekten çok seviyorum.
Yeni albümünüz ne zaman çıkıyor?
Hazırlık aşamasındayız şu an. Bu yılın sonunda dinleyebileceksiniz.
Peki İstanbul konserinizde yeni şarkılarınızdan söyleyecek misiniz?
Kesinlikle! Çoğunlukla yeni şarkılarımı söyleyeceğim. Maalesef dinleyicilerim şarkıları henüz bilmiyorlar. Umuyorum ki bilmeseler de şarkıları hissedebilirler. Tabii ki birkaç tane de eski şarkılarımdan olacak.
Sizin konseriniz, Küçükçiftlik Park Bahçe Çarşamba Konserleri’nin ilki olacak. Çarşamba gecesi dışarı çıkanlar ‘eğlencenin kralları’ olarak kabul edilirler, buna katılıyor musunuz?
Evet, kesinlikle katılıyorum. Bu arada İstanbul’da çarşamba geceleri koptuğunuzu biliyorum!
Geleceğe dair plan yapıyor musunuz?
Evet, zaman zaman. Sanırım olabildiğince turneye çıkmak, sevdiğim müziği yapmak ve bu müziği insanlarla paylaşmak istiyorum. Şu an yaptığım şeyden keyif alıyorum. Sevgiyi yaymak istiyorum, planım bu.
En büyük hayaliniz nedir?
Sanırım sevdiğim şeyi yapmak, evet bu benim en büyük hayalim. Sanırım şu an büyük ölçüde gerçekleştiriyorum.
En büyük hayal kırıklığınız nedir?
Beyonce olarak görülmek. Açıkçası bu kalbimi kırıyor.
Son soru, en sevdiğiniz şarkı?
Al Green’in Simply Beautiful parçası. Büyüleyici.