Nirvana'yı hiç böyle gördünüz mü?

Nirvana'yı hiç böyle gördünüz mü?
Nirvana'yı hiç böyle gördünüz mü?

Steve Gullick in objektifinden Nirvana, sağdaki gözlüklü Kurt Cobain.

İngiliz fotoğrafçı Steve Gullick'in objektifinden Nirvana, Jeff Buckley, Nick Cave, Björk gibi isimler en doğal halleriyle Milk Galeri'de.
Haber: ÇAĞLA PINAR TUNCEL / Arşivi

Nirvana, Björk, Neil Young, The Cure, Liars ve Cat Power gibi 90’ların büyük isimlerini en doğal halleriyle fotoğraflarına taşıyan İngiliz fotoğrafçı Steve Gullick’in sergisi Vodafone İstanbul Calling kapsamında İstanbul’da. Bant Mag. ekibinin Milk Gallery’de ağırladığı Gullick, sergisinin açılışında Golblade grubunun vokali John Robb’un sorularını yanıtladı.
Yalnızca performans ve kulis çekimleriyle yetinmeyen Gullick, Punk ve Grunge’ın parlak döneminin en önemli gruplarıyla bazen birkaç gün ‘takılıyor’ ve onları en doğal ortamlarında çekiyor.
Tutkunu olduğu tüm grupların fotoğraflarını çeken, hatta çektikleriyle pek çok müzisyenin albüm kapağına imza atan sanatçıya göre iyi grupların kendini efsaneleştirmeye ihtiyacı yok.
Söyleşi boyunca Jeff Buckley, Nirvana, Nick Cave ve Prodigy fotoğraflarının öykülerini de anlatan sanatçıya göre en önemli şey karşılıklı güven. “Eğer birinin uyuşturucu kullandığını görmüş olsaydım bile bunu çekmezdim” diyor.
“Onların rahat etmesini sağlıyordum” diye anlatan Gullick, ekliyor: “Nick Cave fotoğraflanmaktan nefret ediyordu ve bu nedenle çok hızlı bir şekilde bu işi halletmeliydim.”
“Jeff Buckley ise yakışıklı pozlarından sıkılmıştı, tersini yapmak istedik” diyor ve ortaya Buckley’in en ilginç fotoğraflarından biri çıkıyor.
Sergide ayrıca daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış Kurt Cobain fotoğraflarının yanı sıra PJ Harvey, Radiohead, Flaming Lips, Hole, Henry Rollins, Soundgarden, Smashing Pumpkins, Teenage gibi grup ve müzisyenler de var.
‘Emergence’ sergisi 5 Haziran’a kadar Milk Gallery & Design Store’da.