Nobel'de kıskançlık mı yoksa vahim bir hata mı?

MONTREAL - Bu yıl Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Willard Boyle ve George Smith’in eski meslektaşları, ödülün yanlış kişilere verildiğini iddia etti. Eugene Gordon ve Mike Tompsett, Nobel komitesinin Boyle ve Smith’i sayısal görüntüleme teknolojisinin yapı taşlarından olan CCD (Charge-coupled devices) algılayıcısını icat etmeleri dolayısıyla ödüle layık gördüğünü, ancak bu iki Amerikalının araştırmada tam anlamıyla rol almadığını savundu.
Gordon, Kanada’nın Globe and Mail gazetesine, “Gösterildiğinde bir görüntüleme cihazını tanımayabilirler. Komite üyelerinin hata yaptığı kanısındayım” diye konuştu. Patentin sayısal görüntüleme cihazlarını göstermediğini ileri süren Gordon, ödülün ilk algılayıcıları geliştiren CCD araştırmacılarının eski lideri Mike Tompsett’a verilmesi gerektiğini belirtti. 

‘Yalanlayacak belgelerim var’
Tompsett ise Boyle ve Smith’in özgün fikirlerinden dolayı ödülü hak ettiklerini ancak hafıza konusuna baktıklarını, görüntülemeyi düşünmediklerini söyleyerek, “Bunda imzaları varsa benimkinin de olması gerek” dedi.
Smith ise eleştirileri reddederek, “İddiaların çoğunu yalanlayacak belgelerim var, geri kalansa mantıklı değil” dedi. 2009 Nobel Fizik Ödülü, iletişim alanında çığır açan fiber optik kablonun mucidi Charles K. Kao ve CCD algılayıcısını bulan Willard S. Boyle ve George E. Smith arasında paylaşılmıştı. (aa)