Nobel'i kazanan Aziz Sancar'dan ilk açıklama

Nobel'i kazanan Aziz Sancar'dan ilk açıklama
Nobel'i kazanan Aziz Sancar'dan ilk açıklama
Birkaç saat önce açıklanan 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü'nü Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaşan Prof. Dr. Aziz Sancar ilk açıklamalarından bir tanesini NobelPrize.com yetkilisi Adam Smith'e, telefonda yaptı.

RADİKAL ÖZEL - İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen Nobel Ödülü’nü bu sene kimya alanında alanlardan bir tanesi de Mardin doğumlu Prof. Dr. Aziz Sancar oldu. Sancar, ilk açıklamalarından birini NobelPrize.com yetkilisi Adam Smith’e yaparken, telefon konuşması Nobel Ödülü web sitesinin resmi SoundCloud hesabından paylaşıldı ve dökümü de NobelPrize.org adresinde paylaşıldı. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ödülü kazandığını öğrendiği ana dair hislerini anlattığı konuşmanın özeti ise şöyle;

-Alo?

-Alo, merhaba Profesör Sancar, ben NobelPrize.org’dan Adam Smith. Çok tebrik ederim Nobel Ödülü için.

-Teşekkürler.

-Haberi nasıl aldınız?

-Yaklaşık yarım saat önce telefon geldi, eşim yanıtladı, sonra da beni uyandırdı. Kesinlikle beklemiyordum, çok şaşırdım.

-Sesinizden anlaşılıyor. Haberi aldıktan sonra ilk yaptığınız şey neydi?

-Makul kalmaya çalıştım, uyuyordum. Çok hoş bir deneyimdi.

-İnanılmaz olmalı. Oldukça olağandışı bir telefon aldınız. Sanıyorum siz Nobel ödülü alan ilk Türkiye doğumlu bilim insanısınız?

-Bilim insanı… Orhan Pamuk edebiyat alanında almıştı birkaç yıl önce.

-Evet, almıştı. Ama bilim insanı olarak, evet. Bugün sanıyorum yalnızca Chapel Hill’de değil, Türkiye’de de kutlamalar olacaktır.

-Eminim olacaktır, zira senelerdir soruyorlardı, ülkem için de oldukça mutluyum.

-Kesinlikle.

Sancar, Reuters’e yaptığı açıklamada da, ‘Bu ödülü hak etmek için oldukça fazla çalışma yaptım ancak bu sene beklemiyordum.’ Dedi ve ekledi, ‘ Aday gösterildiğimden bile haberim yoktu.’

Hiç yıpranmayan bedenin sırları Sancar'a Nobel getirdi

2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Prof. Dr. Aziz Sancar aldı