Nobet tıp ödülü MR araştırmacılarına

2003 Nobel Tıp Ödülü, MR kullanımında çığır açan keşifleri dolayısıyla ABD'den Paul Lauterbur ve İngiltere'den Peter Mansfield'a verildi.

ABD'den Paul Lauterbur ve İngiltere'den Peter Mansfield, Magnetic Resonance'ın (MR) kullanımıyla ilgili "yeni ufuklar açan keşifleri" dolayısıyla bu yılın Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü.
İsveç Karolinska Enstitüsü Nobel Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Amerikalı Paul Lauterbur (74) ile İngiliz Peter Mansfield'in (70) MR görüntülerinde sağladıkları ilerlemelerle ödüle layık görüldükleri belirtildi. Açıklamada, iki bilim adamının, acıyı azaltan ve ameliyat öncesi daha fazla bilgi edinilmesini sağlayan ''vücudun iç tarafını izleme'' yolunu geliştirdiği kaydedildi. Lauterbur ve Mansfield'in buluşlarının, iç organların üç boyutlu görüntüsünü sağlayan modern MRI yönteminin geliştirilmesine öncülük ettiği belirtilen açıklamada, MRI tekniğinin özellikle beyin ve omuriliğin ayrıntılı görüntülenmesindeki önemi vurgulandı. Açıklamada, MRI kontrollerinin teşhis, tedavi ve kanser takibinde özellikle önemli olduğuna dikkat çekildi.
MRI tekniğinin, tehlikeli müdahalelerin yerine, milyonlarca insanın ameliyat öncesi tıbbı tetkiklerindeki riski ve sıkıntıları azalttığı belirtiliyor.
Nobel Tıp Ödülü'nün bu yılki sahipleri, 10 milyon kron (1.3 milyon dolar) ödül alacak.
İsveçli sanayici, dinamitin mucidi Alfred Nobel'in arzusuyla yaratılan Nobel ödülleri, 1901 yılından beri, 1896'da ölen Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta İsveç'in başkenti Stockholm ve Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen törenlerle sahiplerine veriliyor.