Nola öldü, dünyada onlardan sadece 3 tane kaldı

Nola öldü, dünyada onlardan sadece 3 tane kaldı
Nola öldü, dünyada onlardan sadece 3 tane kaldı
Hayatta kalan son dört kuzey beyaz gergedanından biri olan Nola, ABD'deki hayvanat bahçesinde öldü. Türün neslinden geriye sadece üç temsilci kaldı...

RADİKAL - Nesli tükenmekte olan türlerden kuzey beyaz gergedanları bir kayıp daha verdi: 1989'dan bu yana San Diego Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan 41 yaşındaki Nola yaşamını yitirdi. BBC'nin haberine göre geçirdiği ameliyatın ardından sağlığı giderek kötüleşen Nola, pazar günü ilaçla uyutuldu. Türünün son örnekleri olarak hayatta kalan diğer üç beyaz gergedanın üçünün de yaşı oldukça ileri. Gergedanlar Kenya'da Ol Pejeta Koruma Bölgesi'nde gözlem altında. 
Nola 13 Kasım'da kalçasındaki abse nedeniyle ameliyat oldu fakat sağlığı bir hafta önce kötüye gitti. Hafta sonu durumunun kötüleşmesi üzerine de uyutulması kararı verildi. Kuzey beyaz gergedanlarının sayısı, boynuzlarını satmak isteyen kaçak avcılar nedeniyle azaldı. Dünyada yaşayan son erkek kuzey beyaz gergedanı olan 42 yaşındaki Sudan da ömrünü, onu öldürmeye yeltenecek kaçak avcılara karşı silahlı korumalarla dolaşarak geçiriyor. 

Türünün son örneği silahlı koruma altında

Beyaz gergedanlar 2008 yılında soyları tükenen hayvanlar listesine alındı. San Diego hayvanat bahçesi, beyaz kuzey gergedanlarının embriyoları için taşıyıcı anne olmaları umuduyla altı güney beyaz gergedanı hayvanat bahçesine getirmişti.
Dünyada yaklaşık 20 bin güney beyaz gergedanı var. Fakat güney gergedanlarının taşıyıcı anne olabilmeleri için genetik olarak uygun olup olmadıklarına yönelik çalışmalar devam ediyor. Hayvanat bahçesindeki araştırmacılar, programın başarılı olması durumunda gelecek 10-15 yılda yeni bir kuzey beyaz gergedanı doğabileceğini söylüyor. (BBC)