Nöri Kantar'a veda

Nöri Kantar'a veda
Nöri Kantar'a veda
TRT'nin efsane dizisi 'Kaynanalar'ın Nuri Kantar'ı Tekin Akmansoy, 89 yaşında hayata veda etti. Akmansoy yarın uğurlanacak.

TRT’nin efsane dizisi ‘Kaynanalar’ın Nuri Kantar’ı Tekin Akmansoy, dün 89 yaşında hayata veda etti. Sanatçı, bir haftadır zatürree teşhisiyle tedavi görüyordu. Şişli Memorial Hastanesi’nden yapılan açıklamada Tekin Akmansoy’un kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Tekin Akmansoy için yarın saat 10.00’da Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde tören düzenlenecek. Akmansoy’un cenazesi, Teşvikiye Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.
1924 yılında Denizli’de dünyaya gelen Tekin Akmansoy, ilk kez Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı ‘Para’ isimli oyunla sahneye çıktı. 1947’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirerek, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. 1949-1973 yılları arasında, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun çeşitli oyunlarında sahneye çıkan Akmansoy, 1974 yılında başlayan ‘Kaynanalar’ dizisinde Kayserili uyanık işadamı Nuri Kantar tiplemesi ile tüm Türkiye ’de tanındı.
“1951-54 yılları arasında radyoda komedi saatinde canlı skeçler yapıyorduk. Ben Orta Anadolu’dan gelmiş bir zengini canlandırıyordum. ‘Kaynanalar’ın tohumu o yıllarda atıldı” diyen Tekin Akmansoy bu karakteri, yıllarca süren dizinin yanı sıra 1975 yılında gösterime giren ‘Kaynanalar’ ve ‘Nöri Kantar Ailesi’ adlı sinema filmlerinde de canlandırdı. Nuri Kantar karakteriyle özdeşleşen sanatçı, bir röportajını bu durumu şöyle örneklendirmişti: “Bir gün bankada bir işim vardı. Baktım dekonta Nuri Kantar yazmışlar. Onun şöhreti zaman zaman beni geçmiştir, ama bacağı elimde, çektiğim zaman aşağı iner.”
Meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri olan Akmansoy, ramazanlarda ekrana gelen TRT yapımı ‘Meddah’ta tek başına birçok tipi canlandırmıştı. 1969 yılında Bakanlar Kurulu’nca görevlendirildi ve Kıbrıs’ta ‘İlk Sahne’yi kurdu. Akmansoy ayrıca, Mezarımı Taştan Oyun (1951), Kanlı Feryat (1951), Kaderin Mahkûmları (1953), 501 Numaralı Hücre (1967), Köyden İndim Şehire (1974), Kanlı Deniz (1974) filmlerinde de çeşitli karakterlere hayat vermişti.
1990’lı yıllarda kızı Arzu Akmansoy’un yönetmenliğini yaptığı ‘Kaynanalar’ın yeni bölümleriyle ekrana dönen Akmansoy, son olarak ‘İki Aile’ dizisinde Tahir Pamukçuoğlu karAkterini canlandırmıştı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan Akmansoy, Fenerbahçe Kulübü’nün de divan kurulu üyesiydi. İkinci evliliğini Meral Akmansoy ile yapan sanatçı, yönetmen Arzu Akmansoy’un babası; pop şarkıcısı Ozan Orhon’un (ilk evliliğinden kızı Alev Esen’in oğlu) ise dedesiydi.

Neşe ve ferahlıktı

Tayfun Atay (TV Eleştirmeni) Ülkenin hayli içe kapalı olduğu, televizyonun da bununla uyarlı şekilde ciddi, renksiz ve sıkıcı olduğu 1970’lerde bir renk, neşe ve ferahlıktı ‘Nöri Gantar’. Tabii Türkiye’nin değişen sosyoekonomik yapısının, taşra burjuvazisinin yükselişinin de habercisiydi. ‘Kaynanalar’ da ‘Nöri Gantar’ da Tekin Akmansoy’un çocukları. Kendisi toprak olsa da onlar hayal dünyamızda payidardır.

Herkesin babasıydı

Ege Aydan (Kaynanalar’da Akmansoy’un damadını oynayan oyuncu) Hem Devlet Tiyatrosu’nda hem de TV dünyasında bir ilke imza atmış bir insandır Tekin Akmansoy. Türkiye’nin ilk dizisini 35 sene boyunca sürdürebildi. Çok enerjikti, insan ömrü 150 yıl olsa, o 150 yılı sonuna kadar kullanırdı. Ben küçüklüğümden beri tanırdım, kucağında büyüdüm, sadece benim değil herkesin babası gibiydi. İş hayatının ötesinde aileden biri olduğu için bende çok farklı bir yeri vardır ve boşluğu doldurulabilecek gibi değil..

Çok şey öğrendim

Defne Yalnız (Kaynanalar dizisinde rol arkadaşı) Ustamı kaybettim, çok üzgünüm. Tiyatroda yıllarca birlikte çalıştık, ‘Kaynanalar’da da öyle. Birlikte pek çok anımız var. Ondan çok şey öğrendim. O benim ustamdı.

Twitter’da ne dediler

Mustafa Sandal: Güle güle Nuri Kantar... Tekin Akmansoy’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bir nesil onunla büyüdü mekânı cennet olsun.
Burak Satıbol: Yaşayan son meddahlardan birini daha kaybettik... Nur içinde yat Tekin Akmansoy.
Armağan Çağlayan: Çocukluğumun TRT1’deki siyah beyaz pazar geceleri de yok artık. Nur içinde yat Tekin Akmansoy.
İclal Aydın: Rüyamda ‘İki Aile’yi tiyatro sahnesine taşımıştık ama bir oyuncu eksikti. Uyandığımda Tekin Akmansoy’u kaybettiğimizi öğrendim. Başımız sağ olsun.
Ayşegül Aldinç: Kantar Ailesi’nin babası Nuri Kantar’ı Tekin Akmansoy’u da kaybettik... Biz büyüyoruz, onlar gidiyor bir bir... Rahmetle.