Nurgül Yeşilçay incelemesinin altından da 'ihbar mektubu' çıktı

Nurgül Yeşilçay incelemesinin altından da 'ihbar mektubu' çıktı
Nurgül Yeşilçay incelemesinin altından da 'ihbar mektubu' çıktı
Maliye'nin, Gezi Parkı eylemlerine destek veren oyuncu Nurgül Yeşilçay hakkında başlattığı incelemenin altından 'ihbar mektubu' çıktı.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığı’nın, ünlü sinema sanatçısı Nurgül Yeşilçay hakkında başlattığı vergi incelemesinin ayrıntıları netleşti.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre Koç Grubu’nun enerji şirketlerinde olduğu gibi Nurgül Yeşilçay’ın vergi incelemesinin altından da bir ihbar mektubu çıktı. İhbar mektubu, Vergi Denetim Kurulu’na İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan geldi. İhbar mektubu işlemle alan denetim kurulu da, Yeşilçay’ın geriye dönük beş yıllık hesaplarını mercek altına aldı.

YEŞİLÇAY’I ÇALIŞANI YAKTI
Nurgül Yeşilçay hakkında vergi incelemesi başlatılmasına yol açan ihbar mektubu, 2013 yılının Nisan ayında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi. Yeşilçay’ın, eski bir çalışanı olduğu öğrenilen ihbarcı, Yeşilçay’ın elde ettiği gelirler hakkında ayrıntılı bilgiler vererek, ünlü sanatçının devletten gelirlerini gizlediğini öne sürdü. Savcılık da, iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması için ihbar mektubunu Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’na gönderdi. Başkanlık da, ihbar mektubunda yer alan iddiaları araştırmak için vergi müfettişlerini görevlendirdi.

İnceleme doğrultusunda, Yeşilçay’ın gelirleri ve ödediği vergiler çapraz sorgulamaya alınacak. İnceleme sonucunda ise, beyan edilen gelirlerin gizlendiğinin kanıtlanması halinde Yeşilçay yüklü miktarda vergi cezası ödeme riski ile karşı karşıya kalacak.

SANATÇILAR TEDİRGİN
İncelemelerin Gezi eylemleri sonrasına denk gelmesi “eyleme destek veren gerçek ve tüzel mükelleflerin” vergi ile cezalandırıldığı şeklinde yorumlandı. Maliye Bakanlığı kaynakları ise, inceleme süreçlerin Gezi eylemleri öncesine dayandığı görüşünü savunuyor. Bu arada Yeşilçay hakkında başlatılan vergi incelemesi, sektörde rahatsızlığa yol açtığı öğrenildi. Sanatçılarla ilgili Maliye Bakanlığı birimlerine birçok ihbar mektubu geldiği, hatta bazı ihbarların ise sanatçılar tarafından yapıldığı bildirildi. Bu nedenle önümüzdeki günlerde birçok sanatçı hakkında vergi incelemesinin başlayabileceği konuşuluyor.

YEŞİLÇAY İSYAN ETMİŞTİ
Nurgul Yeşilçay, hakkında başlatılan vergi incelemesini bir Twitter mesajı ile kamuoyuna duyurmuş ve incelemeye tepki göstermişti. Ünlü sanatçı Twitter hesabında, şu değerlendirmelerde bulunmuştu: “Maliye’ye gitmem lazım. Beni inceleyeceklermiş. Sanki adam öldürdüm. Hak etmediğim paralar kazandım. Vatana ihanet ettim. Bir an tanıdık geldi.”