Nuri Bilge Ceylan Cannes'da ayakta alkışlandı

Nuri Bilge Ceylan Cannes'da ayakta alkışlandı
Nuri Bilge Ceylan Cannes'da ayakta alkışlandı
Nuri Bilge Ceylan 5'inci kez büyük ödül Altın Palmiye için yarıştığı filmi "Kış Uykusu"nun 67. Cannes Film Festvali'ndeki dünya prömiyerinde ayakta alkışlandı.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

Nuri Bilge Ceylan’ın beşinci kez büyük ödül Altın Palmiye için yarıştığı filmi “Kış Uykusu”nun 67. Cannes Film Festvali’deki dünya prömiyerine büyük ilgi vardı. Davetiyeleri günler öncesinden tükenen ve uluslararası eleştirmenlerin merakla beklediği film büyük beklentileri ziyadesiyle karşıladı ve gösterimin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı. Eleştirmenlerin genelde ‘saf sinema olarak nitelediği film, henüz yarışmada izlenen dördüncü film olmasına rağmen şimdiden Altın Palmiye’nin favorileri arasına girdi.

Filmin galasına Nuri Bilge Ceylan ve senaryoyu birlikte yazdığı Ebru Ceylan, yapımcı Zeynep Özbatur ve görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki’nin yanısıra başrol oyuncuları Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen, yan karakterlerde sağlam oyunculuklarıyla öne çıkan Nejat İşler, Ayberk Pekcan, Nadir Sarıbacak, Serhat Mustafa Kılıc ve Tamer Levent de katıldı. Ekibin kırmızı halı yürüşünde Soma felaketi nedeniyle yakalarına taktıkları siyah kurdeleler dikkat çekti.

Kapadokya’daki Othello Otel’i işleten aileden varlıklı orta yaşlı eski bir tiyatrocunun (Bilginer) merkezinde gelişen film ana karakterin etrafındakilerle olan ilişkisi üzerinden kendisiyle yüzleş(e)meşini anlatıyor. Genç karısı (Sözen), boşandıktan sonra yanlarına yerleşen ablası (Akbağ), kirayı ödeyemeyen kiracıları (İşler ve Kılıç), çiftlik sahibi arkadaşı (Levent) ve köy öğretmeni (Sarıbacak) arasındaki gündelik ilişkiler üzerinden insanın özüne dair çelişkileri, birbirleriyle olan mecburiyet ilişkisinin altını çiziyor. Benzersiz Kapadokya manzaralarının yanısıra otel dekorundaki kapalı mekanda geçen film, Ceylan’ın en konuşmalı filmi olarak bol diyaloglarıyla öne çıkıyor. Hiç sarkmadan ustalıklı bir yönetmenlik örneği olan film üç saat 16 dakikalık süresini dezavantaja dönüştürmüyor.