NY Times: 'Sessiz Ev' büyük zevk veren okuma deneyimi

NY Times: 'Sessiz Ev' büyük zevk veren okuma deneyimi
NY Times: 'Sessiz Ev' büyük zevk veren okuma deneyimi
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un İngilizceye yeni çevrilen kitabı 'Sessiz Ev'e, Amerika'nın en prestijli gazetelerinden The New York Times'in kitap ekinde bir sayfa ayrıldı ve kitaptan övgü dolu sözlerle bahsedildi.

‘Dertli Vatan’ manşetiyle çıkan yazının alt başlığı ise “Bu romanda bir Türk ailesi askeri darbe eşiğindeki bir ülkenin küçük bir modeli gibi” deniyor.

Amerika’nın ünlü romancılarından Francine Prose’nin yazdığı övgü dolu eleştiride, Pamuk’un 1983 yılında kaleme aldığı ‘Sessiz Ev’den “Büyük zevk veren bir okuma deneyimi” olarak bahsediliyor.

Prose, ‘Sessiz Ev’in bastırılmış ve öfkeli ihtiyar kahramanlarının sesleri ve tozlu hüznü yanında genç kahramanlarının sarsıcı hareketliliğine dikkat çekiyor. Sivri dilli, şakacı konuşmalara karşın romanın korkutucu gotik özelliklerinden, yoğunluğundan ve tuhaflığından hiç taviz vermeden zamanla okurun çevresindeki oksijeni sanki azaltarak yoğunlaştığını belirtiyor.

Prose, ‘Sessiz Ev’deki karakterlerle ilgili “Günümüzde ve geçmişte, tarihin sayfalarında ve günlük gerçeklikte, sınırsız ve daralmış zihinlerin dünyalarında aynı anda yaşayan bu ilginç aile ve komşuları ile tanışmak için Türkiye ’nin bu kıyı kasabasına gitmek beni çok mutlu ederdi” diye yazdı.
Biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı aklına koymuş üç torunun babaannelerini Cennethisar kasabasındaki evlerinde ziyaretini anlatan Orhan Pamuk’un ikinci romanı ‘Sessiz Ev, yayınlandığından bu yana pek çok dile çevrildi ve ödüller kazandı.