Nymphomaniac modası ile bir ilk

Nymphomaniac modası ile bir ilk
Nymphomaniac modası ile bir ilk
Marc Jacobs'ın 16 yıllık tahtını devralan tasarımcı Nicolas Ghesquiere'in ilk koleksiyonu 2014-2015 sonbahar-kış sezonunda tüketiciyle buluşacak. Geçen yıl yapılan defile sonrası büyük beğeni toplayan koleksiyonun 'Nymphomaniac' filmi ile yıldızı parlayan Charlotte Gainsbourg'lu imaj çekimlerinde bir de ilk gerçekleşti. Hürriyet gazetesinden Sibel Arna'nın Ghesquiere defilesi anlatan yazısı...

Uluslararası üne sahip üç fotoğrafçı Annie Leibovitz, Jürgen Teller ve Bruce Weber güçlerini birleştirdi. Yıldız fotoğrafçılarının görüntülediği isimler arasında ‘Nymphomaniac’ filmi ile yıldızı parlayan Charlotte Gainsbourg da var.

1854’ten beri moda ne yöne giderse gitsin büyülü kalan ve hep arzu edilen Louis Vuitton yepyeni bir sayfa açıyor; markanın kadın koleksiyonlarını artık Nicolas Ghesquiere hazırlıyor. 2014/15 sonbahar-kış koleksiyonuyla Louis Vuitton’a merhaba diyen Ghesquiere, tüm moda otoritelerinden yüksek puan aldı. Moda dergilerinin en önemli sayısı olan ve sezon açılışına denk gelen eylül dergilerinden şu ana dek yayımlananların birçoğunda Louis Vuitton koleksiyonunun kapakta yer alması tesadüf değil.




Efsane fotoğrafçı Annie Leibovitz, oyuncu Charlotte Gainsbourg’u New York’ta görüntüledi.



Ghesquiere, defilesini alışıldık Louis Vuitton defilelerindeki iddialı şovların aksine oldukça yalın bir şekilde ve gün ışığının altında gerçekleştirdi. Beklentilerin yüksek olduğu ilk şovunda konuklara verilen mektupta, heyecanını “Bu gurur verici bir miras... Zamansızlık arzusu... Zaten her tasarımcı zamansız parçalar tasarlamak istemez mi? Marc Jacobs’ı selamlıyor ve de onun mirasını tüm kalbimle en güzel şekilde taşıyabilmeyi umut ediyorum” cümleleriyle paylaşmıştı.






Defilede duyulan heyecanın etkisi henüz belleklerde tazeliğini korurken Louis Vuitton’un yeni reklam kampanyası için bir ilkin gerçekleştiği haberi de geldi. Moda dünyasının en ünlü fotoğrafçıları, markanın 2014/15 sonbahar-kış kampanyasına imzalarını aynı anda attılar.

‘Series 1’, Nicolas Ghesquiere’in Louis Vuitton için gerçekleştirdiği ilk kampanyanın ismi... Bağımsız, yaratıcılıkta limitsiz, kalburüstü üç fotoğraf sanatçısı bu seride buluştu: Annie Leibovitz, Jürgen Teller ve Bruce Weber. 





‘Series 1’i, Leibovitz, Teller ve Weber’in ortak vizyonlarını yansıtan melez bir üçleme olarak tanımlayabiliriz. Ghesquiere, bu çok özel çalışma için “Her birinin görsel ifadesi o kadar güçlü ki...Onları bildiğimiz konforlu alanlarının dışına çıkartınca, dünyaya, bana ve günümüz modasına ne söyleyeceklerini merak ettim” diyor. 





İddialı bir açıklama... Ama moda sonuçta bir mücadele alanı ve görsel düşünürlerin bu mücadeleye nasıl katıldıklarını görmek eşsiz bir haz veriyor.