Nymphomaniac yasağı üç yerden delindi!

Nymphomaniac yasağı üç yerden delindi!
Nymphomaniac yasağı üç yerden delindi!
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sinema Topluluğu (ODTÜ SiTop), Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (BÜ(S)K) ve İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Sinema Topluluğu, bugün, ünlü yönetmen Lars Von Trier'in "Nymphomaniac" filmini üniversitelerinde göstererek filmin Sinema Genel Müdürlüğü'nce yasaklanmasını protesto edecekler.

Radikal.com.tr - ODTÜ SiTop, BÜ(S)K ve İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Sinema Topluluğu'nun “Sansürü sıfırladık” başlıklı ortak açıklamayla gösterimleri duyurdu. ODTÜ SiTop Başkanı Ergin Demirhan, “Bir sanat eserinin insanların erişiminden alıkonulmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de filmi üniversitedeki arkadaşlarımıza ulaştıracağız” dedi.
Cumhuriyet gazetesinden Aslı Uluşahin'in haberine göre, İTÜ Sinema Kulübü Başkanı Öner Gündoğdu ise sonrasında da üniversitelerinde filmin gösterimini yapacaklarını, "üniversiteliler olarak hayatın her alanındaki sansüre ve baskılara karşı bu yasağı deleceklerini" söyledi.

33. İstanbul Film Festivali’nin programında da yer alan “Nymphomaniac” filminin, daha sonra Anadolu ’daki üniversitelerde de gösterileceği öğrenildi. Gösterimler Boğaziçi Üniversitesi’nde saat 17.30’da, ODTÜ ve İTÜ’de ise saat 19.00’da gerçekleşecek.