Nâzım'ın gerçek doğum tarihi 17 Ocak

Nâzım'ın gerçek doğum tarihi 17 Ocak
Nâzım'ın gerçek doğum tarihi 17 Ocak

Bugüne kadar genellikle 20 Kasım 1901 olarak bilinen Nâzım Hikmet ’in doğum tarihinin aslında 17 Ocak 1902 olduğu, Halet Çambel arşivinde yapılan araştırma sonucu ortaya çıktı. Daha önce bazı yayınlarda da yer alan Halet Çambel’in amcası Memduh Ezine’nin hatıratı, M. Melih Güneş’in dikkatini çekti ve yaptığı araştırma sonucunda şairin bugüne kadar bilinen doğum tarihinin aslında yanlış olduğunu kesinleştirdi.
Nâzım Hikmet’in doğduğu yıllarda Selanik’te Ticaret Mahkemesi Reisi olan Memduh Ezine (Nâzım Hikmet’in halası Mediha Hanım’ın kocası ve Hasan Cemil Çambel’in ağabeyi), önemli bir hukukçuydu ve güçlü bir edebiyat diline sahipti. Memduh Ezine’nin günlüklerini içeren bu defteri küçük oğlu (Nâzım’ın da yakın arkadaşı) Orhan Ezine, koruması ve sahip çıkması için amcasının kızı Halet Çambel’e verdi.
Yapı Kredi’den çıkacak
Memduh Ezine hatıratındaki ilgili sayfa şöyle: “4 Kânunusani 317 (17 Ocak 1902)/ Çok şükür Cenab-ı Hakk’a, aileye bir vücut daha karıştı. Yengen Celile Hanım bugün saat dörtte vaz-ı haml etti. Dayı Beyin Hikmet’in bir oğlu dünyaya geldi. Kendisi “Mehmet Nâzım” diye çağrıldı. Gerek vaz-ı haml esnasında ve gerekse yedi yatağı kalkıncaya kadar bir müddet zarfında orada başlarında bulunmak ve muavenet etmek üzere Hikmet’in evine gitmiştik. Sen sonradan oraya götürülmüş idin ki dayının sokak kapısından içeriye girmekliğini müteakip Nâzım doğuyordu. Bunu senin ayağının uğuru saydık ve müteyemmin addettik. Cenab-ı Hak bu Nâzım kulunu da muammer kılsın.”
Memduh Ezine’nin hatıratı, bu yıl içinde Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacak.


    ETİKETLER:

    Nâzım Hikmet

    ,

    Cunda