O bir 'survivor'

O bir 'survivor'
O bir 'survivor'
Çeşitli ekonomik ve sosyal zorluklara rağmen gerçekleşen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, 12. yılını kutluyor.

1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 12. yılına giriyor. Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği festivalin açılış konseri bu akşam , Millet Hamamı Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. Açılış konserini verecek Prag Modern Genç , modern müzik temalarını ve bestecilerini seslendirmeyi seçen önemli bir oda müziği topluluğu. Açılış konserinde “Sessizliğin Eğlencesi” temasıyla Afyonlu sanatseverlerin karşısına çıkacak grubun repertuarı geniş bir yelpazeden oluşuyor.
Bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın festivali ayakta tutan önemli etmenlerden biri olan maddi desteğini çekmesiyle zor günler geçiren Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali dahilinde, 2 Nisan Salı Akşamı “Yalnızlık ve Kalabalık” temalı konserlerde P. Boulez, B. Britten, J. Cage, E. Satie, I .Xenakis’in eserleri seslendirilecek. 3 Nisan Çarşamba akşamı “Zamanda Yolculuk” temalı konserde J.S.Bach, W.A. Mozart, E. Yaseye, F.Povlenc, D.Mate’nin yer alıyor. Oda müziği orkestra konserlerinin sonuncusu ise 4 Nisan akşamı “Kardeşlik ve Birlik” temasıyla gerçekleşecek.
Festival bu yıl ayrıca iki önemli piyanisti konuk ediyor: Güney Koreli sanatçı Hyun Sook Tekin ve Çek sanatçı Jacob Uhlik. 1990’lı yıllarda dünyanın en iyi genç piyanistlerinden kabul edilen Huyun Sook Tekin, 6 Nisan akşamı vereceği konserde Çeklerin önemli kemancısı David Danel’le, kapanış konserinde ise keman sanatçısı Elif Tarakcı’yla birlikte çalacak.
2006 yılında Afyonkarahisar Caz Festivali ile temelleri atılan Prag-Afyon şehirleri arasındaki “müzik kardeşliği” ise bu yıl da devam ederek sekizinci yılına giriyor. Artık gelenekselleşen bu dostluk sayesinde festivale bu yıl da Prag’dan önemli klasik müzik sanatçıları katılacak. Çek sanatçı Jacob Uhlik, Dilbağ Tokay & Emine Serdaroğlu, Ceren Baran & Cem Önertürk gibi isimlerin sahne alacağı festival etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da herkese açık ve ücretsiz.